Pod moderatorskom palicom direktora programa WFF-a i glavnog autora Manifesta, Hrvoja Petrića, neki od najistaknutijih profesionalaca hrvatske gastro scene – chefovi Hrvoje Kroflin, Tvrtko Šakota, Deni Srdoč te poznati paški ugostitelj Boris Šuljić, definirali su neke od ključnih točaka i smjerova razvoja moderne hrvatske kuhinje kako bi ona bila ponosno predstavljena stranim i domaćim gostima i medijima.
Sudionici panela razgovarali su o 8 glavnih smjernica Manifesta od kojih je ustrajanje na zdravim namirnicama jedna od primarnih, zajedno sa sezonalnošću koja još uvijek mnogim chefovima nije na listi prioriteta. Naravno, razvoj u navedenom smjeru nije moguć bez dobrih veza s pouzdanim lokalnim proizvođačima. Otvoreno se govorilo o tome da gastronomija ne može funkcionirati niti bez velikih distributivnih lanaca koje, kako kaže Petrić, treba "pritisnuti" da ozbiljnije porade na suradnji s domaćim proizvođačima. Zanimljiva i hvale vrijedna inicijativa jest stvaranje bogate baze tradicionalnih hrvatskih recepata po regijama koja će biti dostupna svim chefovima, ali i obrazovnim institucijama te svim zainteresiranima. Na panelu je naglasak stavljen i na važnost promocije hrvatske gastronomije kroz strane medije čemu se dosad nije davalo na važnosti. Također, ono što u bogatijim društvima od našeg polako postaje standard mi tek trebamo usvojiti - Manifest je posebnu pozornost usmjerio na održivo gospodarenje restorana, maksimalnu iskoristivost namirnica i rješavanje problema otpada. I na kraju, možda i najvažnije, radit će se na sustavnoj edukaciji ljudi iz struke, ali i njihovih gostiju te odgajanju novih generacija koje bi zdrave prehrambene navike trebali usvojiti od najranijih dana, odnosno od vrtićke dobi.
– Namjera nam je Manifest hrvatske kuhinje, koji je sastavljen po prvi puta u povijesti, uputiti svim relevantnim institucijama, ali i kuharima, restoraterima, hotelijerima, malim proizvođačima, distributerima i ostalim akterima gastronomske, ugostiteljske i turističke scene, kako bismo konačno počeli raditi na jačanju prepoznatljivosti Republike Hrvatske upravo po autohtonoj kuhinji, po uzoru na uspješne svjetske primjere dobre prakse – istaknuo je inicijator manifesta Petrić.
Za usporedbu, hrvatska gastronomija svoj Manifest dobiva 18 godina nakon što je prvi put objavljen Manifest nove nordijske kuhinje iz 2004. godine koji je danas u svojoj trećoj fazi, a ona podrazumijeva podršku državnih institucija u iznosu od 40 milijuna eura godišnje prvenstveno namijenjenih unapređivanju zero waste politike gospodarenja.