Srećom, gornji opis ne vrijedi za HP Stream 13: to je prijenosnik koji je namjerno napravljen tako da bude što jeftiniji, a opet da ne bude slab, nesposoban za iole zahtjevniju uporabu, da ne izgleda jeftino i da kvaliteta izrade ne ostavlja dojam jeftinoće. Kako je to uopće moguće, pitate se? Jednostavno: morate biti HP. Tako veliki proizvođač ima resurse koji mu mogu omogućiti da uštedi, i namjerno producira uređaj koji se može mjeriti sa skupljima a ponuditi odgovarajuću vrijednost, bez rezanje tamo gdje boli. Ipak, to nije dovoljno: trebalo je imati i imaginacije da se odredi gdje se može rezati a gdje treba ostaviti „mesa“.
HP Stream je zamišljen kao idealno računalo za studente i školarce, i ako još niste svom potomku priuštili skupi poklon za školski uspjeh (ili ga kanite pogurati da ga slijedeće godine poboljša) – eto ga. Međutim, nakon što smo ga isprobali, pali smo u iskušenje da ga zadržimo za sebe – proradio je sebičan gen: ipak je i nama potreban laptop kojeg možemo nositi posvuda i koristiti ga i za posao i za zabavu… I tata bi, sine!
Da krenemo konačno na stvar: kako je moguće da je HP Stream jeftiniji od „normalnog“ laptopa a opet (skoro pa) podjednako iskoristiv? Za početak: veličina. Ekran nije veličine 15,6" nego 13,3" što automatski znači i da je laptop lakši, mobilniji, prenosniji, a i baterija je izdržljivija. Ako trebate prijenosnik kojeg ćete zaista (puno) prenositi – to je itekako prihvatljiv kompromis, tim više što ekran ima razlučivost (čitaj: detaljnost) na koju smo navikli kod „standardnih“ uređaja: 1366*768. (Osim toga, tu je i LED pozadinsko osvjetljenje koje štedi bateriju – ni na to nismo navikli u ovoj cjenovnoj klasi).
Slijedeći faktor zbog kojeg je ovo računalo jeftinije je to što nema tvrdog diska (niti DVD). E, to je nešto na što se valja navići: uz 32 GB ugrađene memorije, kad odbijete Windowse i Office (koji dolaze predinstalirani – nema brige oko piratskih kopija!), ne ostaje puno mjesta za gomilu dokumenata, fotografija, glazbe, filmova… No zato imate na raspolaganju jedan terabajt (1000 GB) podataka „u oblaku“ (OneDrive – na godinu dana). Kada se naviknete da uredno pospremate stvari „u oblak“, ni to nije problem: dapače, to postaje prednost, jer računalo bez tvrdog diska je tiše, radi brže, baterija je izdržljivija a cijela „makina“ otpornija na padove i udarce.
Daljnji kompromisi? Zapravo, i nema ih. Pretplata na uslugu Microsoft Office 365 istječe nakon godinu dana (i onaj besplatni 1 TB „u oblaku“ s njom) ali ako sebični gen nije prevladao, ni to nije problem jer školarci i studenti u Hrvatskoj ionako imaju besplatnu pretplatu na Office 365.
OK, pređimo sad na prednosti. Za početak, očito: dizajn. Stream je onako mladenački živopisne boje (zato ste ga i htjeli zadržati za sebe, priznajte! – pola opraštamo). Što je još važnije, kvaliteta izrade je na hapeovskoj razini. Težina mu je samo 1,55 kilograma a i linija je vitka: ispod dva centimetra! Tu su i svi uobičajeni priključci: jedan USB 3.0 i jedan USB 2.0, HDMI (da, lijepo može poslužiti za projekcije, kao i za puštanje filmova na velikom ekranu TV-a), microSD (pa možete ubaciti istu onu karticu koju koristite i u mobitelu), HD kamera (s dvostrukim mikrofonom, da možete lijepo popričati i kad je buka oko vas)… Impresionirali su nas i zvučnici: glasni su ali jasni, zahvaljujući DTS tehnologiji. Što je najvažnije, računalo neočekivano brzo radi: ponajviše zahvaljujući izostanku tvrdog diska, ali zasluge ima i Celeron N2840 – procesor koji ne zvuči impozantno ali radi sasvim solidno.
ovo mi se čak sviđa, koliko para, toliko muzike..ali solidno ipak