Cijena od 30 eura na većini štandova 'istopila' se na 20-ak eura za kilogram, no vrganji su i jutros bili glavne zvijezde polupuste zagrebačke tržnice Dolac. Ovisno o veličini, sjaju klobuka, oštećenjima i datumu branja, mogla se naći i pokoja mjerica od oko pola kilograma za 7 eura, a neke, za koje se kumice kunu da su prva klasa – i za 15 eura. No kod nasmiješene Zagorke Marije, kao i na većini drugih štandova, vrganji su jutros bili 20 eura/kg.
– Pogledajte ih, kao da su naslikani. Jučer sam ih brala – kaže nam Marija, objašnjavajući kako su i drugi gljivari koji su jutros navratili do njezina štanda zaključili kako su prvorazredni. Nemaju ni kilu zemlje na sebi, kako ih neki običavaju prodavati, a ona je uvijek i široke ruke kod vaganja.
– U subotu sam ih prodavala za 25 eura, zapravo sam skupljala kestene pa usput nabrala i vrganje. Dva sanduka su planula u roku pol sata – objašnjava. Sunčanice su pak laganije. Kod nje mjerica stoji 3 eura, no "ukusne su kao teletina kad se spreme", napominje ta Zagorka. Na upit kakva je ovo uopće godina za vrganje sliježe ramenima i govori:
– Tak-tak, ne znam kako je drugdje, samo što čujem da ih je sad sve manje jer su pri kraju. Sve su izumili, samo još njih nisu kako bismo ih imali cijelu godinu – smije se, a komu su gljive preskupe na štandu je još svakakvog jestivog i samoniklog bilja za koje mnogi ne znaju ni kako se zove, kamoli kako ga spremiti ili koliko je korisno za jačanje imuniteta i prevenciju brojnih tegoba u jesenskim i zimskim danima.
Kesteni su 6 eura, šipak ili šipurak tu je 4 eura/kg, a mjerica crvenih bobica gloga ili pak trnjina od 250 grama košta 3 eura, odnosno 12 eura za kilogram.
– Sve to ima dugačke bodlje, trebate se dobro pomučiti da naberete kilu, no od njih se pravi izvrsna rakija. Od gloga, koji je izvrstan za srce i tlak, dobijete finu roskastu – objašnjava kumica, kod koje su se našle i ćimulice (mladi izdanci kupusnjača, kupusa, kelja i raštike kad se poberu) za 4 eura.
– Lani sam kupcima govorila da pogađaju što je to, nitko nije imao pojma. Malo krumpira i ćimulica skuhate na lešo, začinite, ukusnije je od blitve. Sve je to moje domaće, nešpricano, a kestene sam ubrala u vlastitoj šumi – dodaje naša sugovornica.
Malo dalje u ponudi je bilo i dunja za 3 eura za kilogram. Nezrele, nisu se isticale ni mirisom kakav se nekad širio s ormara naših baka. Pokraj neuglednih ružičastih gomolja stajao je pak natpis da je riječ o čičoki, koju u narodu zovu i divlji krumpir, gomoljasti suncokret, jeruzalemska artičoka, morski krumpir ili morska repa, suncogled..., no uglavnom se samo pogledavalo na cijenu od 5,50 eura za kilogram. Stručnjaci međutim kažu kako je ta biljka bogata riznica vitamina i minerala, energije i zdravlja, afrodizijak koji jača potenciju i plodnost, a izuzetno je korisna i u liječenju dijabetesa i pretilosti te ima pozitivne učinke u prevenciji i liječenju reumatskih bolesti, poput kostobolje, artritisa i reumatoidnog artritisa. Mušmule koje su, ustvrdila je jedna kumica, izuzetno zdrave za želudac, a od njih se spravlja i fini liker, koštale su 3 eura.
Ipak s pogledom na puste klupe uokolo, vrganji koji su na dijelu štandova bili isključivo jedina, ekskluzivna ponuda, jutros su dominirali. No, poput dunja, ni oko njih se nije širio poznati miris zbog kojega nije teško izdvojiti novca kao za dva kilograma junećeg buta, šest pilića ili pak četiri kilograma odojka u trgovačkim lancima. Kumice se međutim kunu da su to pravi jesenski vrganji koji su već sad, zbog enorminih padalina u proteklom razdoblju, pri kraju.
– Previše je kiše, premokro je i jednostavno presporo rastu. A najavljuju se i nove nepogode – kaže nam jedna od kumica. Tvrdi kako vrganji ne vole vremenske turbulencije pa ni uzrečica da nešto raste kao gljive poslije kiše po pitanju vrganja ne stoji.
– Nenormalno vrijeme njima ne bu pasalo – zaključuje, ističući kako je u subotu na štandu prodavala 16 kilograma koje je skupila na području Ozlja, a danas jedva devet. Sezona im traje već tri tjedna – i to je to.
Neki iskusni gljivari s kojima smo pričali tvrde kako su svi vrganji koji se ovih dana nalaze u ponudi na tržnicama još uvijek ljetni. Oni pravi jesenski, odnosno hajdinski vrganji, koji se prepoznaju po tamnom klobuku i najkvalitetniji su, kasne zbog vremenskih (ne)prilika i tek trebaju narasti. Očekuju se tako tek krajem listopada.
U svakom slučaju, šume su ovih dana prepune građana koji skupljaju kestene pa posežu i za gljivama. No oprezno, za onoga tko se u njih ne razumije, svaka može biti posljednja, upozoravaju. Svaka gljiva, naime, ima i svoju otrovnu dvojnicu – i vrganji, čak i lisičice i sunčanice. Na Dolcu su se jučer tek na jednom štandu jutros mogli naći i veliki istarski maruni za 8 eura po kilogramu, a na utrinskoj tržnici gdje su se na jednom od štandova prodavale i sitne domaće jagode (mjerica od 25 g za 4 eura), koštali su 10 eura.
GALERIJA Donosimo koliko dugo morate imati uključene pokazivače smjera na automobilu, a i kolika je kazna
Glog i trnine su povoljni..pa toliko je mjerica jagoda iz uzgoja