Jeste li ikada razmišljali o tome je li kupovina polovnih automobila luksuz u Hrvatskoj i zemljama regije. Kako bi provjerili koliko je u praksi teško priuštiti automobil od prosječnih plaća koje zarađuju građani novinari nove.rs malo su računali kako stoje stvari na tržištu i to uzevši u izračun cijelu plaću zainteresiranog kupca regije. Znači ni centa mu ne bi ostalo za ništa drugo, cijela zarada otišla bi za uštedu za polovni automobil. U praksi, napominju, to i nije baš lako zamisliti, jer je život dvije osobe od jedne plaće puko preživljavanje.
Koliko onda trebaju raditi građani Srbije, Crne Gore, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Mađarske, Rumunjske i Slovenije, kako bi kupili automobil iste vrijednosti.
Prosječna plaća u Srbiji je u listopadu 2023. godine bila oko 86.000 dinara, što je oko 730 eura, i to je najsvježiji podatak o prosječnoj zaradi. Prema podacima stranice Polovni automobili, iz rujna prošle godine, prosječna cijena automobila starog oko 20 godina iznosila je oko 10.000 eura. Tako ispada da u Srbiji za takav automobil treba raditi 14 mjeseci. I to po uvjetom da jedna cijela plaća odlazi na štednju za taj izdatak. U Crnoj Gori je prosječna plaća nešto veća nego u Srbiji, oko 800 eura. To znači da će Crnogorac, koji sve što zaradi odvaja za automobil, vozilo od 10.000 eura moći priuštiti za 13 mjeseci mjeseci.
VEZANI ČLANCI
Kada je riječ o Hrvatskoj, prosječna plaća iznosi skoro 1.200 eura što znači da će Hrvat s ovom zaradom automobil od 10.000 eura moći kupiti za devet mjeseci, a to je pet mjeseci brže u odnosu na Srbiju. Ako netko iz BiH želi kupiti automobil od 10.000 eura, za to bi mu treba štedjeti jednu cijelu plaću oko 16 mjeseci, jer je prosječna plaća u Bosni i Hercegovini 655 eura.
U Mađarskoj, gdje je prosječna plaća oko 1.010 eura takav se automobil može kupiti za oko 10 mjeseci štednje. Rumunji će prosječnu plaću trebati štedjeti 11 mjeseci, jer je tamo prosječna plaća oko 944 eura. U Bugarskoj je prosječna plaća oko 822 eura pa će za trebati štedjeti oko 13 mjeseci. Za kraj najjednostavnije je za polovni automobil od 10.000 eura uštedjeti u Sloveniji gdje je prosječna plaća oko 1.435 eura. Znači u toj zemlji za to prosječnu plaću treba izdvajati oko sedam mjeseci.
VIDEO Vozač umalo izazvao nesreću