HAKOM

Potražnja za internetom i internetskim prometom neprekidno raste

kompjuter
Foto: Siniša Kanižaj/PIXSELL
1/2
01.12.2014.
u 23:32

Sve raširenija uporaba ''over the top“ aplikacija kao što su ''Skype'' i ''Viber'' utječe na prihode javne govorne usluge.

Na tržištu elektroničkih komunikacija zabilježen je neprekidni rast potražnje za internetskim prometom u trećem ovogodišnjem tromjesečju, što je rezultiralo time da je prosječni tromjesečni promet po korisniku prvi puta prešao 2 GB prometa, a ukupni prihod od usluge raste gotovo 40 posto na godišnjoj razini.

Istovremeno je, priopćava na svojim stranicama Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM), zadržana ista gustoća priključaka jer je prvi puta broj podatkovnih SIM kartica smanjen, otprilike za isti broj koliko je povećan broj priključaka u mrežama nepokretnih komunikacija. Još jedan pokazatelj upućuje na povećanu potražnju za internetom i razloge smanjenja broja podatkovnih kartica. Naime, u zadnjem promatranom razdoblju broj korisnika koji pristupaju internetu putem nepokretnih mreža prešao je 70 posto što upućuje da korisnici sve više koriste pametne telefone kao klasični internetski priključak.  

Javna govorna usluga u mrežama pokretnih i nepokretnih komunikacija bilježi pad prihoda i korisnika na godišnjoj razini, iako zbog sezonskog karaktera ovi pokazatelji u mrežama pokretnih komunikacija ipak ostvaruju rast u odnosu na drugo tromjesečje. Nastavak trenda smanjenja broja korisnika i prihoda u mrežama nepokretnih komunikacija očekuje se i u idućim razdobljima iz razloga što sve više korisnika koristi isključivo mobitele za razgovore i klasični telefonski priključak im više nije potreban. Isto tako, sve raširenija uporaba ''over the top“ aplikacija kao što su ''Skype'' i ''Viber'' utječe na prihode javne govorne usluge.

Tržište usluge prijenosa televizijskih programa bilježi rast od devet posto na godišnjoj te tri posto na tromjesečnoj razini, a paketi usluga, odnosno više vezanih usluga poput javne govorne usluge, pristupa internetu i televizije, postaju najčešći način pružanja elektroničkih komunikacijskih usluga u mrežama nepokretnih komunikacija. Rast takozvanih 2D i 3D paketa iznosi preko 7 posto.

>>Do brzog interneta u Hrvatskoj sada putem satelita

>>Brzi internet postaje zakonsko pravo svakog građanina Hrvatske

Komentara 1

DU
Deleted user
05:40 02.12.2014.

I zato nije ni kod daleko trenutak kad će mudar netko, kao u Mađarskoj, zviknuti porez na online promet - kao i goriva, odnosno moš tankati na svakoj crpki uokolo, ali svima zajedničko da ćeš lavovski dio iznosa ostaviti državi i da ćeš kasnije morati dva puta premišljati kud da ili ne krenuti jer je gorivo nevjerojatno skupa, a zahvaljući drž. nametima. To nas čeka i online...

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije