O ACTA-i bi trebali pričati samo oni koji su ju pročitali, rekao je na HTV-ovoj emisiji Otvoreno profesor na Pravnom fakultetu u Zagrebu Igor Gliha, koji tvrdi kako u kontroverznom dokumentu nije uspio naći ništa ni o zabrani proizvodnje generičkih lijekova, ni o ograničavanju privatnosti, ni o kažnjavanju ljudi zbog objavljivanja snimke proslave rođendana na kojoj se čuje neka zaštićena pjesma.
Gliha je doveo u pitanje navode prema kojima iza kontroverznog trgovinskog sporazuma protiv krivotvorenja stoji krupni kapital, rekavši kako bi krupni kapital više koristi mogao imati od kršenja autorskih prava, navodeći za primjer uhićenog osnivača stranice Megaupload Kima Dotcoma iz kojega je, kako je rekao Gliha, "virilo bogatstvo".
S Glihom se složio i Paolo Sfeci, dopredsjednik Hrvatske udruge za zaštitu autorskih prava.
- Kim Dotcom je moj neprijatelj, a ne klinci koji skidaju s interneta - rekao je.
Bojan Kopitar iz Piratske stranke rekao je kako je internet "planetarna knjižnica", s tom razlikom što nema plaćanja za korištenje, a podsjetio je i kako su se neki protivili i javnim knjižnicama. Usprotivio se i konceptu "izgubljene prodaje", prema kojemu se pretpostavlja da bi oni koji su nešto ilegano skinuli taj sadržaj legalno sigurno kupili, što se ne događa uvijek. Mnogi nešto skinu pa kupe ako im se svidi, objasnio je.
Đorđe Obradović sa Sveučilišta u Dubrovniku rekao je kako se zalaže za zaštitu autorskih prava, ali ne i za otimačinu novca, te kako smatra da je ACTA opasna jer je preopćenita pa ju svatko može tumačiti kako hoće. Predsjednik HND-a Zdenko Duka smatra da je upitna potreba takvog sporazuma jer hrvatsko zakonodavstvo ta pitanja već regulira.
- Ako već postoje zakoni, ne treba sada podebljavati to nekim takvim dokumentima. Euforija može ugroziti ljudska prava i privatnost bez neke potrebe - rekao je Duka.
Gliha je pak ustvrdio kako se korisnici interneta ne nadgledaju konstatno, već samo onda kada to vlasnik autorskih prava zatraži, a sudac odobri.
- Ta bojazan iz ACTA-e naprosto ne proizlati. Vlasnik može tražiti od suda da naloži nadgledanje. Ovici o sucu koji će ocijeniti je li zahtjev opravdan ili ne - rekao je Gliha, dodavši kako je bilo čudnih sudskih odluka u Hrvatskoj, ali ne ovoliko čudnih.
Cijenjeni Pa upravo je kapitalizam pogreška. Jer , ja npr nešto napravim , stolicu i prodam je . Ne mogu cijeli život za tu stolicu dobijati novac, To je krađa, Dakle radiću više stolica da dobijem više novca. TKZV vlasničkačka prava su krađa kapitalizma. Kapitalizam kao sustav povečava Entropiju-Nered. To nije naše političko mišljenje to je odgovor egzaktne znanosti - Termodinamike , na Kapitalizam