Kako smo i očekivali, pišu RBA analitičari, niska razina domaće potražnje i u lipnju je utjecala na slabe inflatorne pritiske. Prema podacima DZS-a prosječna godišnja stopa inflacije mjerena indeksom potrošačkih cijena za lipanj iznosila je 0,7 posto. Promatrano po glavnim skupinama prema namjeni potrošnje, godišnji rast cijena uglavnom je posljedica viših cijena energije. Tako su u kategoriji stanovanje, voda, energija, plin i druga goriva cijene porasle 8,0%, čemu je najviše pridonio rast cijena tekućih goriva (+27,2%) i plina (+18,9%). Vezano uz cijene goriva, porasle su i cijene prometa i to 4,5%, gdje se ističe rast cijena goriva i maziva za osobna vozila od 12,2 posto.
U suprotnom smjeru, dakle na pad potrošačkih cijena, ponovno su najviše utjecale niže cijene prehrane i bezalkoholnih pića, koje su pale 2,5% te pad cijena odjeće i obuće za 6,0% u odnosu na lipanj 2009. godine. Niže cijene prehrambenih proizvoda i bezalkoholnih pića posljedica su nastojanja trgovaca da brojnim akcijama sniženja cijena privuku kupce, dok je pad cijena obuće i odjeće rezultat ranijeg početka sezonskih sniženja nego prošle godine, piše u analizi RBA.
Na mjesečnoj razini, odnosno u usporedbi sa svibnjem ove godine, cijene dobara i usluga za osobnu potrošnju manje su 0,1 posto. Pri tome su padu najviše pridonijele niže cijene odjeće i obuće (-2,2%) te cijene prehrane i bezalkoholnih pića (-0,4%).
U mjesecima koji slijede inflatorni pritisci će i dalje biti slabi na što će najviše utjecati niska domaća potražnja. Međutim, na jesen možemo očekivati intenziviranje inflatornih pritisaka. Naime, oporavak na inozemnim tržištima utječe na rast potražnje za sirovom naftom kao osnovnom proizvodnom sirovinom i posljedično na cijene nafte, a s obzirom da uvoz energenata predstavlja značajnu stavku u ukupnom uvozu, rast cijena energenata odrazit će se i na domaće tržište. Osim toga, rast administrativno utvrđenih cijena, poput očekivanog rasta cijene električne energije, mogao bi se preliti na cijene ostalih dobara za osobnu potrošnju. Prosječna stopa inflacije u ovoj godini trebala bi biti ispod 2 posto.
Pa kad niko nema para da kupuje!