U slučaju prenamjene Rafinerije Sisak u tvrtki će ostati 300 radnika, a višku ljudi bile bi isplaćene otpremnine po 260.000 kn. Dan uoči sjednice Nadzornog odbora Ine na kojem će MOL, koji u njemu ima većinu odnosno pet od devet članova, tražiti potporu za plan o prenamjeni sisačke rafinerije u logističko-distributivni centar zaoštrili su se odnosi između Vlade i MOL-a.
Ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak prozvao je MOL kazavši da nisu dali argumente već samo neprofesionalno pripremljen dokument kojim se služe kao dokazom nerentabilnosti rafinerije.
- Nije teško vidjeti da oni žele Inu pretvoriti u mrežu benzinskih pumpi, bez proizvodnje bez razvoja i istraživanja i fakulteta koji je na Inu naslonjen. To je njihov interes. Naš interes je da zaštitimo Inu i osiguramo da u Hrvatskoj postoji industrijska proizvodnja. poručio je Vrdoljak.
Tijekom srijede ministar se sastao s članovima Nadzornog odbora i Uprave Ine. Koordinacija, kako je Vrdoljak nazvao, nije znak nikakvog političkog pritiska nego služi za ozbiljne razgovore o zaštiti radnih mjesta, strateških državnih interesa i energetske stabilnosti države, pojasnio je ministar. Iako NO ne može donijeti odluku o sisačkoj rafineriji ministar Vrdoljak sastankom je želio osigurati jedinstven stav hrvatske strane.
Na sastanku je bilo napeto, bilo je i razilaženja, ali je na kraju usuglašeno da se prenamjena rafinerije neće podržati te da će se od Mađara tražiti kvalitetnija analiza i argumentacija. Ipak rafinerija se može i ugasiti unatoč otporu Hrvata,većinom u NO-u i preglasavanjem u Upravi. Prostor za otpor ostavlja arbitražni postupak u Ženevi u tijeku kojeg je sud zabranio da se donose odluke štetne za Inu, pa je stoga Vrdoljak upozororio Mađare da 'nije dobro donositi nezakonite i neprofesionalne odluke koje nisu u skladu s potencijalima i interesima Ine i države'.
Čini se da su u MOL-u odluku o Sisku donijeli. Tijekom dana čelnik MOL-a za preradu i prodaju Ferenc Horvath poručio da za Sisak nema budućnosti i da se bolje koncentrirati na Rijeku. Iz Ine su pak neslužbeno komunicirali da su za otpremnine osigurali 400 milijuna kuna.
Svakom bi branitelju bilo isplaćeno oko 375 tisuća kuna, a ostalim radnicima po 260.000 kuna. To je iznos koji pokriva oko pet godišnjih prosječnih plaća. Zadržali bi 300 radnika u Sisku, a ako bi se ulagalo u Rafineriju Rijeka nekim bi radnicima bio ponuđen posao u Rijeci. Vrdoljak je poručio MOL-u da je bolje taj novac uložiti u modernizaciju poslovanja i dizanje plaća, a zaposlenicima Ine da moraju raditi. U Sisku se cijelu srijedu prosvjedovalo. Sisačkim radnicima pridružili su se radnici Rafinerije Rijeka i kutinske Petrokemije po geslom 'Ne damo rafineriju ne damo Sisak'. U sisačkoj rafineriji radi oko 800 ljudi, a za rafineriju radi i 1200 kooperanata. Davorko Vidović, SDP-ov kandidat za župana Sisačko-moslavačke županije upozorio je da stavljanje klina između sisačke i riječke rafinerije ugrožava lokaciju u Sisku i ide u smjeru neizbježnog slabljenja pa onda i gašenja riječke rafinerije.
>> Prosvjed u Sisku: Ne damo rafineriju, ne damo INU
>> Vrdoljak skriva da rafinerija u Sisku nije dugoročno održiva
Ne damo Sisak!