Ministri financija zadovoljni su dodatnim programom mjera za smanjenje proračunskoga manjka koje je u nedjelju predstavila vlada Giorgiosa Papandreoua, pa su odobrili Grčkoj 110 milijardi eura težak paket pomći za sljedeće tri godine. Od toga će 80 milijardi Ateni posuditi zemlje članice Eurozone, a 30 milijardi Međunarodni monetarni fond.
Prvi je Papandreouov program predviđao da Grčka, na zahtjev EU, u godinu dana smanji proračunski manjak za četiri posto, s 12,7 na 8,7 posto bruto domaćega proizvoda, No, nakon što je Eurostat krajem travnja objavio da je grčki proračunski manjak lani dosegao čak 13,6 posto BDP-a, Njemačka je zatražila još strože mjere prije no što pristane posuditi Ateni novac.
Teška odricanja
Papandreou je stoga u nedjelju objavio program koji predviđa smanjenje manjka u ovoj godini na 8,1, u sljedećoj na 7,6, a u 2012. na 6,5 posto BDP-a. Glavne mjere štednje su ukidanje 13. i 14. plaće u javnim službama i 13. i 14. mirovine za umirovljenike. Zaposlenicima u javnom sektoru plaće će biti zamrznute sljedeće tri godine. PDV će povećati s 21 na 23 posto, poreze na gorivo, alkohol i duhan povećat će za 10 posto, a oporezivat će se i nelegalna gradnja. Svaka će tri mjeseca Atena morati izvještavati Bruxelles o provedbi toga programa.
- Ministri Europskupine složili su se s Europskom komisijom da pristup Grčke financijskom tržištu nije dostatan i da će pružanje ove pozajmice osigurati financijsku postojanost Eurozone u cjelini – priopćili su ministri. Napomenuli su, međutim, da u nekim zemljama članicama te pozajmice moraju odobriti nacionalni parlamenti, što se nadaju da će “hitro uslijediti”. Grčka, naime, mora do 19. svibnja vratiti ratu od 8,5 milijardi eura.
Europski povjerenik za gospodarska i monetarna pitanja Olli Rehn i MMF-ov predsjednik Dominique Strauss-Kahn u zajedničkome su priopćenju “snažno poduprli” novi Papandreouov program, naglasivši da je “bez precedenta u nacionalnome naporu i velikim žrtvama koje zahtijeva”, ali je “nužan za obnovu povjerenja u grčko gospodarstvo i osiguranje bolje budućnosti grčkome narodu”.
- Grčke su vlasti svoj program zacrtale tako da bude pošten i zaštiti najranjivije, a da teret pošteno rasporedi širom grčkoga društva - naglasili su Rehn i Strauss-Kahn.
Ulični ratovi 1. svibnja
Čelnici sindikata protive se oštrim zahtjevima EU i MMF-a za štednju, a u subotu, na
Praznik rada, na grčkim je ulicama došlo do žestokih sukoba policije i prosvjednika koji se protive najavljenim oštrim rezovima i mjerama štednje. Najveći sukobi dogodili su se u Solunu i Ateni, gdje je policija bacala suzavac na prosvjednike koji su ih gađali kamenjem. Trgovine nisu radile, bio je obustavljen pomorski i željeznički promet, a među prosvjednicima su bili i liječnici, pa ni bolnice nisu radile kako treba. Očekuje se da bi na novim prosvjedima mogao nastati još veći kaos.
Sindikati su sazvali novi sveopći štrajk za srijedu, 5. svibnja, a prosvjedovat će protiv "rezanja" najavljenih za 2011. i 2012. Oni tvrde da će te mjere najviše osjetiti radnici s niskim i srednjim primanjima, a istraživanje je pokazalo da će više od polovice ljudi izaći na ulice ako vlada pristane na novo stezanje remena. Sindikat službi u javnom sektoru ADEDY, koji predstavlja pola milijuna radnika, najavio je četverosatni štrajk i sutra.
Sadašnja EU se sve više pretvara u ex YU. Ovo bi bila kopija nekadašnjeg \"Fonda za nerazvijene\".