Obavezni drugi mirovinski stup treba ukinuti jer ugrožava isplatu mirovina sadašnjih te budućih umirovljenika, koji će mirovinu dobivati iz prvog i drugog stupa, te državni proračun s nesagledivim posljedicama. Stav je to većine sudionika okruglog stola kojeg je danas u Saboru organizirao saborski Klub Laburista, a na kojem su sudjelovali predstavnici sindikata, umirovljenika te struke.
Ivo Marjanović iz Sindikata umirovljenika Hrvatske zatražio je vraćanje svih osiguranika iz drugog u prvi stup mirovinskog osiguranja, zajedno s njihovim ulozima vrijednim oko 54 milijarde kuna.
- Drugi mirovinski stup je dijete bankarskog sustava kojeg zanima samo koliko je novca skupljeno, gdje će se plasirati te kolike su im provizije, dok im sami umirovljenici uopće nisu bitni. Hrvatska nije imala nikakvih iskustava s funkcioniranjem drugog stupa koji je nametnula Svjetska banka eksperimentalno u mnogim tranzicijskim zemljama. Manjkavost se vidjela tek kad je prvi umirovljenik stekao uvjete za mirovinu koja mu je bila manja i do 30 posto od onih iz prvog stupa. Upravo zato je većina tranzicijskih zemalja potpuno odustala od drugog stupa ili je on dobrovoljan, a ne obavezan kao kod nas - rekao je Marjanović. Predsjednik HUS-a Ozren Matijašević zamjerio je što se odluka o sudbini drugog stupnja ne vodi ozbiljno i argumentirano, već je ograničena s problemima u državnom proračunu.
- Kao da će ukidanje drugog stupa riješiti sve probleme. A neće, jer je pravi problem da na pet umirovljenika imamo šest zaposlenih. Premalo ljudi u ovoj državi radi, pogotovo na stvaranju vrijednosti koje jedine mogu puniti državni proračun – kazao je Matijašević koji smatra da su izdvajanja u drugi stup premala i trebaju biti veća, a prostor za to vidi u smanjenju sadašnjih 500 parafiskalnih nameta.
Predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske Damir Jakuš ocijenio je drugi stup preskupim jer, dodao je, taj posao može odraditi postojeći mirovinski fond.
- Prvi stup iskoristili smo kao socijalnu kategoriju zbrinjavanja radnika u korist kapitala. To je privremena mirovina, osobito u vojsci i policiji, koja je dovela do toga da je broj umirovljenika i nezaposlenih prerastao broj zaposlenih – primjetio je Jakuš te dodao kako se ponovno na uštrb mirovinskog država zbrinjava višak radnika, a taj će sustav biti neodrživ.
- Banke su taj drugi stup iskoristile za mnoge stvari, a postavlja se pitanje jesu li kroz mirovinske fondove sanirale dio svojih rizičnih ulaganja. Je li se i tu izgubila hrpa novca koji nedostaje – zanimalo je Jakuša.
Jasna Petrović, predsjednika Sindikata umirovljenika Hrvatske smatra da je drugi stup u efektivnom vlasništvu banaka.
- Sigurno se taj novac troši za pokrivanje neuspješnih ulaganja.. Mi nismo bili spremni za takav bankarski proizvod, a sada naše ministarstvo nudi rizične investicije – tvrdi Petrović.
Pomoćnica ministra rada i mirovinskog sustava Mirjana Rađenović je rekla da Vlada ne misli odustati od 2. stupa. Objasnila je da se izmjenama paketa mirovinskih zakona predviđa uvođenje A, B i C potportfelja s obzirom na rizičnost ulaganja, s time da bi se osiguranik pet godina prije umirovljenja automatski prebacio u C kako bi mu se dodatno povećala isplativost.
Danijel Nestić s Ekonomskog instituta poručio je pak da drugi stup ne treba ukinuti jer će sredstva uložena u njega na kraju omogućiti jednake ili čak i nešto veće mirovine od onih iz prvog stupa.
Nema nikakvih problema. Ja sam za da se ukine, samo mi nek isplate najprije sve novce koje mi je poslodavac uplatio tijekom desetljeća rada uz izdavanje u drugi stup. Bit ću bogat čovjek, i sam ću plasirati te novce da se plode i množe bolje nego se sad plode i množe. Ionako ih po sadašnjem sistemu neću nikad uživati.