Od 1. siječnja pacijenti će se, umjesto papirnatim uputnicama i receptima, koristiti elektroničkim receptima, elektroničkim sustavom naručivanja i elektroničkim zdravstvenim kartonima, čime bi se trebalo smanjiti nepotrebno administriranje i zdravstvenim djelatnicima osigurati više vremena za pacijente. Hrvatski projekt e-zdravstvenog sustava, koji je započet 2007. godine, u cijelosti je izveo Ericsson Nikola Tesla za Ministarstvo zdravstva, Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje te Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
Među tri najbolja u Europi
Hrvatsko e-zdravstvo jedno je među tri najbolja u Europi, a Grupa Ericsson proglasila ga je jednim od najuspješnijih projekata u Europi uz objašnjenje da, osim tehnologije, donosi održivi razvoj te uštede u javnom sustavu omogućuju uštede građanima i liječnicima. Koliko je Ericsson ponosan na projekt svojih hrvatskih kolega – Ericssona Nikole Tesle, dokazuje i činjenica da je nedavno u svojoj bazi u Stockholmu u Švedskoj okupio novinare iz cijele Europe kako bi im ga predstavio, zajedno s još dva rješenja koja dokazuju da ICT tehnologija može pomoći smanjenju zagađenja okoliša – švedskog telekom operatera Telie i projekta zelenog grada unutar Stockholma.
Europskim novinarima projekt e-zdravstva predstavili su menadžer Ericssona Nikole Tesle za rješenja iz područja e-zdravstva Darko Gvozdanović te primarijus Ranko Stevanović iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
– Možemo biti ponosni i sretni jer u Hrvatskoj gradimo sustav koji će omogućiti integrirano e-zdravstvo. To je problem koji trenutačno predstavlja velik izazov za Sjedinjene Američke Države, ali i sve europske zemlje gdje je informatizirano samo 40 posto posla u sustavu medicinskih laboratorija, dok u drugim dijelovima zdravstvenog sustava ta brojka pada na niskih deset posto. Ostale vrste podataka rijetko se prenose elektroničkim putem, tj. u manje od 15 posto slučajeva, a samo šest posto liječnika opće medicine u Europe koristi se e-uputnicama, i to u tri zemlje EU članice: Danskoj, Nizozemskoj i Švedskoj – objašnjava primarijus Stevanović te dodaje kako je medicinska razmjena podataka među zemljama još uvijek rijetkost.
Projekt e-zdravstvenog sustava dokaz je, nastavlja primarijus Stevanović, pravilnog pristupa upotrebi tehnologije koja će svima olakšati život.
– Dosad su spojene sve ordinacije primarne zdravstvene zaštite, 1100 ljekarni i 100 laboratorija. Dnevno se izda 100 tisuća e-recepata i deset tisuća laboratorijskih uputnica. Ukupno je dosad izdano tri milijuna e-recepata i pola milijuna e-uputnica – zadovoljno je ustvrdio primarijus Stevanović, koji vjeruje da je e-zdravstvo uistinu velik korak u Hrvatskoj. Procjenjuje se, kaže on, da se zahvaljujući e-zdravstvu broj posjeta liječniku može smanjiti za dvije trećine, odnosno sa 25 milijuna posjeta godišnje u Hrvatskoj se ta brojka može smanjiti na samo osam milijuna posjeta.
– To znači da se primjenom ovog sustava štedi ponajprije novac, a zatim i vrijeme, gorivo, živci te sve ostalo što gube liječnici i pacijenti – tvrdi primarijus Stevanović.
Iako su se u javnosti pojavile bojazni da će primjenom ovog sustava biti moguća zloporaba podataka, primarijus Stevanović i menadžer Ericssona Nikole Tesle za rješenja iz područja e-zdravstva Darko Gvozdanović to oštro opovrgavaju.
Nema zlouporabe podataka
– Svatko u procesu vidi samo onoliko podataka koliko mu je potrebno, dakle, ljekarnik neće vidjeti cijelu povijest bolesti pacijenta kao što to neki misle. Podaci su trajni i tajni i zato zloporaba podataka neće biti moguća – tvrdi Gvozdanović koji svakodnevno radi na usavršavanju ove inovacije kako bi bila spremna za potpuni prelazak Hrvatske na e-zdravstvo.
U Stockholmu je novinarima predstavljen i Ericsson Mobile Health (EMH) – sustav za udaljeni medicinski nadzor pacijenata namijenjen mjerenju medicinskih parametara kako kod odraslih pacijenata, tako i kod djece.
Ma prekrasno je ovo izgledalo kao reklamni balon. Nema veze što sam ja danas, 08.08.2011. išao po papirnatu uputnicu ženi za rađanje u Vinogradskoj, što su je primili na odjel a mene poslali sa papirima da na glavnom ulazu \"odem prijaviti pacijenta\" i sa papirima se vratim na odjel. A naručena je bila. Ne moram ni govoriti da je na prijemnom šalteru ogromna kanta od kompjutera valjda 10 godina stara. Toliko o \"e\" u lijepoj \"našoj\"