oporezivanje štednje

Bohaček: Zbog Zakona o kamati možda će lihvari kreirati zaposlenost!

Zoran Bohaček
Foto: Davor Puklavec/PIXSELL
29.04.2014.
u 11:31

Bohaček ističe da neke zemlje imaju porezne olakšice na kamate na kredite, najčešće na stambene, koje su kod nas ukinute

– Nismo protiv, a nismo ni za oporezivanje štednje. Ne znamo u kojem će obliku država uvesti porez ni je li napravljena procjena učinaka – poručio je direktor Hrvatske udruge banaka Zoran Bohaček, napominjući da nije riječ se o porezu na štednju, nego na kamate.

Činjenica je, kaže, da postoji u većini država EU, te da građani koji imaju štednju u EU ili poreznim oazama moraju podatke slati našoj Poreznoj upravi, a ona prvi put sad šalje svoje podatke tim zemljama.

Selidba nije vjerojatna

– Selidba štednje da bi se izbjegao porez nije vjerojatna, no ako banke to žele kompenzirati rastom kamata na depozite, posljedica će biti i rast kamata na kredite – kaže Bohaček.

Ističe da neke zemlje imaju porezne olakšice na kamate na kredite, najčešće na stambene, koje su kod nas ukinute, na investicije, kupnju trajnih dobara pa čak i kupnju automobila.

Problematičnijim smatra Zakon o kamati koji će, nakon donošenja, Hrvatska imati jedina u Europskoj uniji. Većina zemalja radi sprečavanja lihvarenja ima ograničenje kamate na 50, 75, 100 ili 200 posto iznad prosječne kamate.

– Rizičnije skupine stanovnika tada neće moći sudjelovati na legalnom tržištu kredita jer su za njih kreditni proizvodi skuplji. Ako imamo limit koji zadire u tržište, tada ti proizvodi mogu nestati. Potražit će ih na nelegalnom tržištu financijskih proizvoda koje kod nas, unatoč najavama i propisima, cvjeta – upozorava Bohaček te dodaje da zatezna kamata koja tek za jedan postotni bod nadmašuje ugovornu kamatu nema kazneni element te motivira neplaćanje i produbljivanje nelikvidnosti.

Jedna od posljedica mogla bi, kaže, biti smanjenje kreditiranja, a time i gospodarske aktivnosti.

– Možda će lihvari kreirati zaposlenost – sarkastično je primijetio.

Milijarda kuna manje za potrošnju

Vladu proziva da nije napravila analizu učinaka zakona, a ako i jest, nije je objavila.

Prema podacima iznesenim u medijima, koji se pozivaju na procjenu HNB-a, banke bi mogle ostati bez dodatnih 70 milijuna kuna kamatnih prihoda.

– Još 70 milijuna kuna niži prihod od kamata na 110 milijuna kuna koje je već „izbio“ Zakon o potrošačkom kreditiranju sigurno neće ugroziti sigurnost bankarskog sustava, tu se slažemo s HNB-om, no smanje li se krediti stanovništvu za 10 posto, to je milijarda kuna manje za potrošnju – izračunali su u HUB-u.

Poručuju da ova Vlada još ima vremena napraviti temeljitu poreznu reformu jer je najvažnija u poreznim sustavima – predvidljivost, koje kod nas nema. Na briefingu HUB-a čulo se i da građani ne mogu računati na masovni otpis dugova, već i dalje na pojedinačne dogovore, a kad je posrijedi osobni stečaj, i njima je, kao i državi, cilj s većinom dužnika naći izvansudsko rješenje.

– To je ono što se za poduzeća zove predstečajna nagodba. Inače, u slučaju osobnog stečaja, građanin ostaje bez osobne imovine.

Iz HUB-a su upozorili na pojačane napade hakera na račune građana te ih podsjećaju da provjere sigurnosnu zaštitu. Sigurnost računalnih sustava banaka pak nije ugrožena.

Komentara 8

SC
santa claus
11:58 29.04.2014.

Pohlepna bankarska masonerija, fuj.

Avatar LiberalniAnarhist
LiberalniAnarhist
12:00 29.04.2014.

Kad vidim facu ovog lika onda mi automatski poraste tlak a kad ga čujem da u kontekstu banaka i njihove djelatnosti koristi termin ,,proizvodi,, onda dobijem dijareju!Kakvi proizvodi ...što to bnake proizvode ..osim što pljačkaju narod!Ovaj glavonožac je imao svimaa dostupnu Mail-adresu koja je u međuvremenu skinuta ...valjda iz razloga jer su mu neki mailovi teško pali na njegovu nježnu dušu! Upitao sam ga jednom prilikom{kao nestručnjak} zašto su porasle kamate na kredite u CHF na što sam dobio odgovor da je to zbog toga jer je uslijedio globalni bijeg u CHF!Na moj upit zašto je došlo do bijega i tko je za njega odgovoran nikada nisam dobio odgovor!Ukratko rečeno.... banke su kriminalnim poslovanjem izazvali opću bankarsku i ekonomsku krizu i vidi čuda umjesto da oni snose posljedice oni su sve svalili na građane povečavši im kamate! Nama treba prema uzoru iz Francuske kraja 19. stoljeća jedna sprava da se malo očisti svijet od ovakve gamadi!

XY
xyz89
12:30 29.04.2014.

Ovo je najveći prevarant u državi. Pazi, on brine za "smanjenu potrošnju u državi" a to što je suodgovoran s bankama koje predstavlja za smanjenu potrošnju građana uslijed prevare sa švicarcima, to ne komentira...srbija, bih i crna gora imaju iste zakone kao i mi pa su stali na kraj ovakvim tipovima i extra profitima banaka. Što se kod nas čeka???

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije