Istarski pršut/Istrski pršut upisan je u registar zaštićenih oznaka izvornosti i zaštićenih oznaka zemljopisnog podrijetla, javlja Ministarstvo poljoprivrede. Riječ je o prvoj hrvatsko-slovenskoj registraciji zaštićene oznake izvornosti.
– U Službenom listu Europske unije, L 267/1 od 14. listopada 2015. objavljena je Provedbena uredba Komisije (EU) 2015/1840 od 07. listopada 2015. o upisu naziva u registar zaštićenih oznaka izvornosti i zaštićenih oznaka zemljopisnog podrijetla („Istarski pršut“ /“Istrski pršut“ (ZOI)).
Time je Republika Hrvatska dobila, pored Krčkog pršuta, Ekstra djevičanskog maslinovog ulja Cres, Neretvanske mandarine, Ogulinskog kiselog zelja/ Ogulinskog kiselog kupusa, Baranjskog kulena i Ličkog krumpira još jednu oznaku čiji je naziv registriran i zaštićen na zajedničkom EU tržištu.
Proces zaštite naziva „Istarski pršut“ (ZOI) započeo je u prosincu 2008. godine, kada je Udruga proizvođača „Istarskog pršuta“ podnijela Ministarstvu poljoprivrede zahtjev za registraciju oznake izvornosti naziva „Istarski pršut“. Ministarstvo poljoprivrede je nakon rješavanja uloženog prigovora na nacionalnoj razini u veljači 2011. godine donijelo Rješenje o registraciji oznake izvornosti čime je naziv „Istarski pršut“ postao zaštićen u Republici Hrvatskoj. U listopadu 2012. godine Ministarstvo poljoprivrede uputilo je Europskoj komisiji zahtjev za registraciju naziva zaštićene oznake izvornosti „Istarski pršut“ na razini Europske unije. Europska komisija nakon rješavanja prigovora na europskoj razini i postignutim dogovorom s Republikom Slovenijom, objavom navedene Uredbe naziv „Istarski pršut„/“Istrski pršut“ upisuje se u registar zaštićenih oznaka izvornosti i zaštićenih oznaka zemljopisnog podrijetla – navodi Ministarstvo.
Zaštitu izvornosti Istarskog pršuta/Istrskog pršuta komentirao je zastupnik IDS-a u Europskom parlamentu Ivan Jakovčić.
- Ove je zaista veliki uspjeh i čestitam svima onima koji su zadnjih godina radili na tome da Istarski pršut/Istrski pršut ovdje u Bruxellesu dobije EU potvrdu izvornosti kao hrvatsko-slovenski proizvod. To je odličan put i njime moramo nastaviti kako bismo zaštitili niz autohtonih proizvoda koji imaju prekogranični karakter. I hrvatski i slovenski proizvođači pršuta mogu biti iznimno zadovoljni tom odlukom EK-a. Vjerujem da takvim pristupom možemo pronaći rješenje za niz problema i dilema koje opterećuju naše bilateralne odnose- izjavio je Jakovčić.
>> Ličkom krumpiru priznato porijeklo u EU
>> Tihomir Jakovina: Ogulinsko zelje slijedi još 14 proizvoda
Gdje se hrane te svinje u Istri?