Žitozajednica

Kruh neće poskupjeti ako se trgovci odreknu visokih marža

Kruh
Duško Mirković/Pixsell
19.10.2010.
u 11:54

- Dobro je ako trgovci, kao što najavljuju, neće poskupljivati. To znači da će se odreći dijela visokih marža na pekarskim proizvodima – kazala je N. Barišić, direktorica Žitozajednice.

- Nikakva dogovora nema, nismo mi kartel da dogovaramo cijene niti se to u pekarskom biznisu može – odgovara direktorica Žitozajednice Nada Barišić na optužbe Olgice Spevec, predsjednice Vijeća za zaštitu tržišnog natjecanja. Ona je ovih dana kazala kako je najava poskupljenja kruha iz Žitozajednice zabranjen sporazum među poduzetnicima koji se zakonski sankcionira.

N. Barišić, međutim, tvrdi kako Žitozajednica nije ništa drugo nego udruženje koje prenosi odluke svojih članica kojih je 40-ak, a pekara je, s obrtima, možda i 5000 u RH. Oni će možda dići cijene i više od tri do šest posto, koliko su najavile neke članice Žitozajednice, a neke poput Podravke ili Vindijine Latice i neće poskupljivati. N. Barišić kaže kako je nove cjenike, primjerice, prihvatio Konzum, a pojedini trgovački lanci, koji tvrde kako u njih kruh neće poskupljivati, još ih odbijaju.

– Dobro je ako neće poskupljivati. To znači da će se trgovci odreći dijela visokih marža na pekarskim proizvodima – napominje N. Barišić.

Pekari su, podsjetimo, još ljetos, nakon sastanka s ministrom Petrom Čobankovićem kad su privremeno odustali od poskupljenja, najavili kako će korekcije cijena sigurno biti sredinom listopada kad im u pravilu ističu stari ugovori s trgovcima. No, iako posljednjih mjeseci i brojni drugi proizvodi poskupljuju, svi su se okomili na pekare koji su jedini u javnosti otvoreno najavili poskupljenja, kazali su u Žitozajednici. 

Komentara 4

SI
sinaj
20:50 19.10.2010.

...ako se trgovci odreknu visokih marža.?Pa samo zato na ovaj dođoše svijet.

DU
Deleted user
12:47 19.10.2010.

Pekarska brašna je jedna od najviše unosnih u Hrvatskoj, a tko ne vjeruje - nek se osvrne na vozni park privatnih pekara. Uostalom, ona betonfest formula je da od 600 g brašna nastane 1 kg kruha i većina komerc. vrsta kruha u nas ima gramažu od 700 g - što znači da je utrošeno 420 g brašna i ako je veleprodajna cijena brašna cca 2 kn onda bi to u nemilosrdnoj računici značilo da u njemu cijena brašna ne prelazi 1 kn. A 700 g tog kruha kupac plati u konačnici između 5 i 10 kn. Druga je stvar što pekari pristaju ulaziti u flajš mašinu velikih trg. lanaca koji imaju maržu na kruhu 40 % i još imperativno traže od pekara da preuzmu na se povrat neprodanog kruha, ali tako da i kupac koji njima svrne potkraj radnog vremena ima još širok izbor pekarskih proizvoda. To se zove poslovni odnos i zašto bi kupac a priori morao plaćati takve u startu ucjene vel. trg. lanaca kojima oni vrše pressing na pekare. Uostalom, najviše prodorni lanci već imaju i svoje mini pekare unutar velikih samoposluga i onda brste pekarima baš sve, do zadnje lipe... Nisu ni oni ludi i znaju kolika para se tu okreće... Bolje nabaviti par peći, mješalica za tijesto i zaposliti par pekara i nu´para! Što više budu drndali pekari po trgovačkim lancima, to više će ih se odlučiti za takvo rješenje.

SW
swimm
15:22 19.10.2010.

koliko pekari plaćaju kg brašna?? jedna krafna košta 4,50 kn, a koliko se krafni napravi iz kg brašna??...ili uzmite primjere kroasana,žemlji,piroški,kifli,slanaca........i racunica je vrlo jasna i unosna....uostalom ne bi ih bilo koliko ih ima.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije