U manjoj mjeri nego što je to bilo moguće, smanjenje PDV-a na nizu prehrambenih artikala jednim se dijelom osjetilo na siječanjskoj inflaciji. Godišnji je rast potrošačkih cijena u siječnju iznosio minimalnih 0,2%, najniže u posljednje dvije godine te se ispostavilo da je Hrvatska imala drugu najnižu inflaciju u EU. Statističari su zabilježili pojeftinjenje mesa nešto manje od dva, a voća nešto više od tri posto na mjesečnoj razini, no zato se smanjenje PDV-a s 25 na 13 posto kod ribe i povrća uopće nije prelilo na maloprodajne cijene.
Dapače, te su dvije grupe proizvoda u siječnju bile skuplje nešto više od 1 posto iako su mogle pojeftiniti oko devet posto. Pad potrošačkih cijena u siječnju većim je dijelom posljedica siječanjskih rasprodaja odjeće i obuće te pojeftinjenja goriva. Prosječna cijena goriva u siječnju je bila 13,5% niža u odnosu na godinu prije. Pojeftinili su i lijekovi, te farmaceutski pripravci oko dva posto - opet manje nego što su mogli budući da je PDV na lijekove spušten na niskih 5 posto.
Sve u svemu, manji PDV veći je poklon proizvođačima i trgovcima nego građanima, no treba priznati da su ga veliki trgovački lanci dobro iskoristili za privlačenje potrošača. Inače, Europska komisija očekuje nešto nižu inflaciju i na području EU i u Hrvatskoj: na području EU 1,6% - 0,3 postotna boda niže nego 2018., a u Hrvatskoj 1,4% (0,2 postotna boda niže nego 2018.). Na temelju toga analitičari HGK podsjećaju da će povijesno niske kamatne stope Europske središnje banke ostati takvima barem još tijekom ljeta ove godine, odnosno onoliko dugo koliko bude potrebno kako bi se osigurala daljnja postojana prilagodba inflacije razinama koje su blizu 2%.
>>U NSK otvoren restoran subvencionirane studentske prehrane
Mozes ti u lopovskoj ekonomiji imati i 0 % PDV i oni ce samo uredno strpati razliku u svoj dzep. Banane u Konzumu sa 10.5 kn pale na 9 kn nekih 2 tjedna, a vec su par dana evo opet 10 kn! Drzava izgubila pola PDV, mi kupci nasamareni, jedino dobro trgovcima pokvarenim, kao i uvijek.