Njemačka je odlučila uvesti zabranu tzv. short sellinga dionicama deset najznačajnijih financijskih institucija i obveznicama, što je dodatno uznemirilo ulagače i dovelo do ponovnog pada tečaja eura na 1,2160 u odnosu na američki dolar, novu najnižu raznu u posljednje četiri godine, piše BBC.
Radi se zapravo o zabrani "nezaštićenog" trgovanja posuđenim vrijednosnim papirima, jer je ono zbog nedostatka osiguranja vraćanja rizično za cjelokupni financijski sustav. Takav je potez, pak ,podsjetio ulagače na poteze američkih vlasti koje su jednakim mjerama 2008. godine pokušale zauzdati financijsku krizu.
Najava Njemačke kao i SAD-a o uvođenju strože financijske regulative rezultirala je snažnim padom cijena dionica na Wall Streetu, posebno onih iz bankarskog sektora. Dionice najvećih američkih banaka JPMorgan Chasea, Citigroupa i Wells Farga pale su između 2,1 i 4,3 posto. Dow Jones indeks pao je 1,08 posto, na 10.510 bodova, dok je S&P 500 potonuo 1,42 posto, na 1.120 bodova, a Nasdaq indeks 1,57 posto, na 2.317 bodova.
Na europskim burzama cijene dionica su rasle. Londonski FTSE indeks narastao je 0,85 posto, na 5.307 bodova, frankfurtski DAX 1,47 posto, na 6.155 bodova, a pariški CAC je narastao 2,08 posto, na 3.617 bodova.
ovo ograničenje u kratkim pozicijama ( shortanje) stvorit če određeni vakuum u T.K. i potrese, sličnih zabrana bilo je i u SAD-u 2008g te najnovije u Grčkoj i to samo dokazuje kako političke elite ne razumiju Globalno Tržište jer timerazumiju Globalno Tržište jer time globalna tržišta dobivaju jasan signal o financijskom stanju određene zemlje ili regije, drugim riječima to je signal da je T.K. na putu za -Colaps!