Festival poduzetništva, obrta i obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava Moja poduzetna Hrvatska u svom sedmom izdanju održan je u petak u srcu Ivanca. Ni temperatura zraka, koja se čak i u kasnim popodnevnim satima tvrdoglavo držala iznad 30 stupnjeva, nije spriječila da manifestacija, u zajedničkoj organizaciji Večernjeg lista, Poslovnog dnevnika i 24 sata, okupi 80-ak poduzetnika i OPG-ova iz tog kraja, ali i ostalih dijelova zemlje. Otvarajući festival, gradonačelnik Ivanca Milorad Batinić svim okupljenima zaželio je uspjeh i poručio da je važno promijeniti paradigmu o poduzetništvu jer je jako poduzetništvo ključza jaku infrastrukturu cijelog društva.
– Grad se pobrinuo da izlagačima sve potrebno za sajam, od štanda do struje, bude besplatno, sve s ciljem da pomognemo ljudima da nesmetano rade – kaže Batinić u čijem je gradu stopa nezaposlenosti pala ispod sedam posto.
Violeta Jelić, glavna tajnica Hrvatske obrtničke komore, ponosno je istaknula da su brojni izlagači dokaz kako poduzetništvu ne smeta ništa, pa ni visoke temperature, već su sposobni pružiti uslugu u bilo kakvim uvjetima te im čestitala na ustrajnosti. U Obrtničkoj komori svjesni su da je njihovim članovima svako olakšanje poslovanja dobrodošlo pa HOK omogućava pristup jeftinijim resursima, električnoj energiji, gorivu i – najnovije, tiskovinama.
– Upravo smo s grupom Styria u procesu potpisivanja sporazuma za jeftinije cijene tiskovina za naše članove – najavila je Jelić.
Prešani “normabel”
Među izlagačima na ivanečkoj “špici” bila i Slavica Friščić iz OPG-a Friščić s lepezom proizvoda od domaćeg brašna. Ono se melje u pitoresknom mlinu isključivo na tradicionalan način, samo uz pomoć vode iz potoka.
– Suprug Stjepan i ja sve radimo kako se nekad radilo, mlin tjera voda, a baš smo ovih dana promijenili drveni kotač– kaže gospođa Slavica. Žito u mlin stiže izravno s ivanečkih polja, a u lokalnom kraju sve brašno i prodaju, i tako već zadnjih 12 godina.
Prigodne suvenire, poput slika od prešanog cvijeća i komadića čipke izrađene na batiće te ukrasnih predmeta u “decoupage” tehnici, izložila je u Ivancu i Dragica Topolko. Nakon 24 godine rada u Varteksu, nastavila je “karijeru” u kućnoj radinosti i to zbog zadovoljstva.
– Cvijeće bi u prirodi uvenulo za par dana, ovako ga uberem i prešam pa godinama krasi nečije interijere – kaže gospođa Dragica. Uz smijeh dodaje da slika koju prodaje za 220 kuna nastaje 32 sata, što znači da joj je satnica niti sedam kuna.
– Nema tu neke velike zarade, ali to vam je moj normabel. Mnogi ne žele raditi i samo kukaju, ali treba se nečim zainteresirati i održati vedar duh – veselo kaže ta simpatična Ivančanka koja sa svojim proizvodima redovito posjećuje sajmove od Ludbrega do Varaždinskih toplica.
Čuvanje tradicije uz zabavu
Među posjećenijim štandovima bio i onaj OPG-a Marković. Desetke sadnica, od sezonskog cvijeća, ukrasnih trava do začinskog bilja, posjetiteljima je strpljivo pokazivao i objašnjavao kako se za njih brinuti, mladi poduzetnik Marko Marković.
– Najviše se kupuje sezonsko bilje, posebno cvijeće. Ove godine veliki hit su pustinjske ruže – otkriva. Biznis je Marko, nakon završene poljoprivredne škole, započeo s krizantemama koje su mu i danas jedna od najtraženijih biljaka. U staklenicima, na pet kilometara udaljenom obiteljskom gospodarstvu, Marković godišnje uzgoji oko 20.000 različitih biljaka, a većinu proizvoda plasirau Ivancu i okolici, uglavnom na tržnici. Biljkama se bavi i Ivan Kefeček, vlasnik istoimenog OPG-a, no njegove ne krase balkone i okućnice već završe u čašama. On je 2006. zasadio kupinjak u Lužanu pored Sesveta na kojem se danas rasprostire 2000 grmova na 7200 kvadratnih metara. Iz njih proizvede između 1200 i 1500 litara nagrađivanog kupinovavina, poznate “bombe” vitamina i minerala, a uz pomoć supruge Brankice nastaju sirupi i džemovi.
– Bilo je situacija na početku kad smo mislili odustati od proizvodnje, borili smo se s bolestima jer ne tretiramo nasade kemikalijama već samo ekološki, koprivom. Ipak, danas smo zadovoljni, a već nekoliko godina dobili smo Zlatnu diplomu za kvalitetu udruge Zagrebačko vinogorje – ponosno ističe Kefeček.
A delicije, od domaćeg kruha do slastica, privukle su mnoge i na štand društva prijatelja narodnih običaja Maska. Više od 20 godina 30-ak energičnih dama aktivno čuva lokalne tradicije, od recepata do običaja, poput “trebitve kuruze”, kostanjeva, narodnih nošnji, maskenbala i mnogih drugih.
– Prisutni smo na svim manifestacijama, idemo na gostovanja, pokušavamo zaintrigirati i mlade. Uz sve to, izvrsno se zabavljamo – zaključila je Zdenka Matajčić.