Dva dana nakon što je ministar pomorstva, prometa i infrastrukture Siniša Hajdaš Dončić objavio prekid pregovora s rumunjskom tvrtkom Grampet Grupe o prodaji 75 posto udjela u HŽ Cargu, Rumunji su žestoko odgovorili ministru prometa.
– Za Grampet Grupu bio je apsolutni šok čuti Vladinu odluku o prekidu pregovora o kupnji 75 posto HŽ Carga. Smatramo da je hrvatska strana povukla poteze potpuno protivne načelu dobre vjere. Mi smo prije godinu dana u Hrvatsku stigli u dobroj vjeri, s namjerom da spasimo ključnu kompaniju za hrvatsko gospodarstvo, da tu kompaniju učinimo profitabilnom i da opet stvorimo nova radna mjesta – tvrde u priopćenju iz Grampet Grupe.
Nadalje, predsjednik rumunjske kompanije Gruia Stoica našu vladu optužuje za diskriminaciju.
– Grampet Grupa jedan je od najvećih privatnih željezničkih operatera u Europi, poslujemo u devet država – od Njemačke i Austrije do Mađarske i Bugarske i nikada nigdje nismo bili tretirani na ovakav način. Pitam se, kada hrvatska Vlada idući put poželi privatizirati državno poduzeće, a investitori budu Nijemci, Austrijanci ili Amerikanci... hoće li oni pokazati jednako strpljenje kakvo smo mi pokazali? – pita se u jučerašnjem priopćenju Gruia Stoica, predsjednik Grampet Grupe.
>>Prekinuti pregovori s Rumunjima o kupoprodaji HŽ Carga
>>Rumunji bi još dva mjeseca za novo dubinsko snimanje
Da je Hrvatska država kako spada, HŽ Cargo uopće ne bi trebalo privatizirati, nego mu obnoviti vučni i vozni park, kao i obnoviti magistralne pruge u smjeru sjever-jug i istok-zapad te pametnom prometnom politikom privući brodove s teretom u domaće luke, koje zbog geostrateškog položaja Hrvatsake imaju brojne komparativne prednosti u usporedbi s lukama u Sloveniji i Italiji. To poduzeće bilo bi tada zlatna koka za državu. Samo, komu to govoriti? Zar množda doktoru seoskog turizma Hajdaš Siniši udanomu Dončiću i onim tzv. "stručnjacima" oko njega? Zašto, na primjer, Nijemci, Austrijanci, Česi i Mađari ne prodaju svoja poduzeća za željeznički teretni prijevoz, nego ih proširuju kupujući udjele u inozemstvu? S te strane i dobro je što propali pregovori s Rumunjima. Inače najlakše je prodati poduzeće, ali što onda poslije, jer se prodati može samno jednom.