Mobilne operatere kriza ni u kojem slučaju nije mimoišla. Bilježe već nekoliko uzastopnih kvartala pada prihoda, a samim time i dobiti. Tomu je pridonijela i nametnuta dodatna trošarina pod izgovorom krize. Istodobno, žele li biti konkurentni, mobilni operateri moraju ulagati u tehnologiju, razvijati nove usluge i biti cjenovno prihvatljivi. O stanju industrije i novim trendovima razgovarali smo s Mladenom Pejkovićem, predsjednikom uprave Vipneta.
Mobilna industrija u turbulentnom je razdoblju. Minute i prihod po korisniku se smanjuju. Plaćate krizne trošarine, a prijeti i registracija prepaida. Što je veće zlo?
– Najveće je zlo suštinska promjena odnosa države prema mobilnim operaterima. Činjenica je da telekom tržište prolazi kroz vrlo izazovno razdoblje, i to ne zbog recesije ili zasićenja, već upravo zbog intervencije države u poslovanje operatera na dosad nezabilježen način. Mi nismo krava muzara nego strateška infrastruktura koja potiče oporavak. Kada je riječ o nastojanju ubrzane registracije prepaida, govorimo zapravo o modelu ubijanja 75 posto SIM kartica, što zasigurno nikome nije cilj.
A što je s trošarinama?
– Govorimo o nametu od šest posto na prihode od mobilnih usluga koji je uveden gotovo prije godinu dana. Unatoč raznim gospodarskim mjerama oporavka, o ukidanju nameta se ne govori. Harač građanima se ukida, vjerovali smo da ćemo i mi biti u tom paketu. Zabrinuti smo i neugodno iznenađeni što se to ne događa niti najavljuje. Uz Hrvatsku, jedino je još u Srbiji uvedena takva mjera, a ondje najavljuju ukidanje već za nekoliko mjeseci. No vjerujemo u skoru odluku o ukidanju tog tereta i kod nas, kako bi se dodatno potaknula industrija koja je velik generator BDP-a. Svjetska istraživanja pokazuju da, primjerice, samo povećanje penetracije bežičnog broadbanda u zemljama u razvoju utječe na povećanje BDP-a i do 1,2 posto. Uostalom, treba samo zbrojiti prikupljeni porez u odnosu na manje uplaćeni porez na dobit.
Uza sve to, nastavljate s ulaganjima. Štedite li onda na zaposlenicima?
– Na recesijsko razdoblje u Vipnetu odgovaramo pozitivnim pokretačkim duhom i programom ulaganja u korisnike, zaposlenike i inovacije, odnosno tehnologiju. Da, u pravu ste, to se i prepoznaje. Za dugoročno ulaganje u ekoprojekte Vipnet je osvojio i nagradu Kreativni i inovativni projekt održivog razvoja za zaštitu okoliša udruge MRAK. No, još važnije, i ove smo godine potvrdili vodstvo na listi najboljih tvrtki s certifikatom Poslodavac Partner, što je dokaz da ulaganje u zaposlenike za nas nije fraza. Interni program štednje, koliko god bio strog jer se dodatno pazi na detalje, ne podrazumijeva smanjivanje broja zaposlenika. Oni su najvažniji potencijal i to potvrđujemo već godinama, ponajprije povlasticama i otvorenom komunikacijom.
Ipak, dodatno ne zapošljavate?
– Istina, novog zapošljavanja nema, no zaista – niti smo otpuštali, niti planiramo otpuštati ljude. Nastavit ćemo tako bez obzira na izazove koje donosi ekonomsko okruženje.
Internetski i podatkovni promet čine se kao spasioci! No, kada će cijene početi padati?
– Naravno da su cijene jedan od ključnih faktora za korisnike, osobito u vremenima kada slušamo o kontroliranoj osobnoj potrošnji. Cijene padaju. U Hrvatskoj i cijeloj industriji padaju iz godine u godinu. No, s obzirom na velike investicije, industrija smatra da se u podatkovnom prometu događa prebrz pad cijena. Jer, osnovno je rasti, ali i biti profitabilan. Doista se trudimo ponudom uvijek odgovarati na potrebe korisnika u skladu s tržišnim prilikama. Tako, primjerice, sada imamo promociju koja nema mjesečne naknade za tarife Vip mobilnog interneta. Zato je Vipnet lider u segmentu bežičnog broadbanda na hrvatskom tržištu s više od 60 posto udjela. Uspjeh se temelji na dostupnoj brzini, odnosno kapacitetu mreže. Prednosti i jednostavnost usluge više nije potrebno objašnjavati.
LTE, odnosno mreže 4. generacije, krenule su na sjeveru Europe, kada će Hrvatska biti na redu?
– U većini zemalja LTE je ipak još u testnoj fazi jer i dalje ima mogućnosti u trećoj generaciji. Vipnet zato nastavlja ulaganja i uvođenje tehnologije HSPA+, a počeli smo već i s testiranjem tehnologije Dual carrier HSDPA koja će udvostručiti maksimalno dostupne brzine na 42 Mbit/s i našim će korisnicima biti dostupne do kraja godine. HSPA+ i dodatne mogućnosti treće generacije sigurno su najbolji put kojim ćemo premostiti vrijeme dok ne stigne 4G. Moram reći da regulator HAKOM ovdje odrađuje dobar posao te da će digitalna dividenda koja nastaje gašenjem analognog TV signala vjerojatno osloboditi frekvencije upravo mobilnim operatorima. Kada i okruženje, mislim na susjedne zemlje, također ugasi analogni signal, a većina će završiti s tim procesom do 2012. godine, stvorit će se preduvjeti za kvalitetnu LTE mrežu na spektru od 900 Mhz, što će donijeti niz pogodnosti za korisnike i industriju.
Nedavno je u prvom planu bila regulacija pitanja optičke mreže. Vipnet se pojavio na sastanku u HAKOM-u. Zašto?
– Vrlo jednostavno, pozvali su nas! No, šalu na stranu. Vipnet je veliki korisnik fiksne infrastrukture u vodovima koji povezuju radijske bazne stanice s regionalnim čvorištima Vip mreže i zato smo kao veleprodajni partner strateški zainteresirani za regulaciju i razvoj optičkih mreža. Tu postoji velik potencijal za daljnje spuštanje cijena na europsku razinu.
Mislite li da bi, usvoji li regulator želje HT-a, ponovno došlo do monopola?
– Svi smo svjesni iznimno teške situacije u kojoj se nalaze alternativni fiksni operateri i nužnosti očuvanja, odnosno daljnjeg razvoja konkurencije na tržištu fiksne telefonije, što smatramo prioritetom iznad svih drugih. Smatramo kako u ovom pitanju Hrvatska treba slijediti praksu i pravila koja vrijede u EU, a koja prilično nedvosmisleno reguliraju to područje.
Dugo se priča da Vipnet želi ući u fiksnu telefoniju, i to akvizicijom nekog od "alternativaca"?
– U ovom trenutku Vipnet je usmjeren na razvoj bežičnih tehnologija, što smo nedavno i demonstrirali na konferenciji MIPRO u Opatiji predstavljanjem najveće brzine bežičnog prijenosa podataka ikad postignute u 3G mreži, odnosno mogućnostima tehnologije Dual carrier HSDPA s brzinama za skidanje podataka do 42 Mbit/s.
Kako vidite razvoj mobilnih telekomunikacija u idućih 5 godina u svijetu i Hrvatskoj?
– Mobilne mreže sve se više pretvaraju u mreže za prijenos podataka i, prema procjenama, u svijetu se već polovica mobilnog telekom prometa odnosi na prijenos podataka, a taj broj dosegnut će čak 90 posto. Za to su najzaslužnija prijenosna računala i pametni telefoni, ali i inovativni uređaji kao što je iPad koji generira golem podatkovni promet u mobilnim mrežama. Nakon izlaska iz recesije, nastavit će se zamjena fiksne telefonije mobilnom, ali ostaje pitanje konsolidacije broja operatera i infrastrukture na europskim tržištima. Tu su i aplikacije koje će osvojiti dio tržišta i promijeniti percepciju korisnika čemu služi mobilni telefon.
to neodgovara lopovima registracija broja,to je sigurno EU rekla da moraju uvesti radi teorista koji se sluze sa takvim karticama po svijetu. a sve manjem koristim mobitel i bacanje novca na telefoniju.