Ovogodišnji urod mandarina bit će rekordan, čak 90.000 tona, a mi ne možemo naći radnike koji će te mandarine ubrati i pripremiti za tržište – kaže predsjednik uprave AgroFructus grupe Denis Matijević, ujedno vlasnik i najvećeg otkupnog centra u Opuzenu. Iz AgroFructusa ističu kako im nedostaje 150 sezonskih radnika, a razlog vide u iseljavanju i nemogućnosti uvoza radne snage.
– Iz Hrvatske se iselilo više od 100 tisuća radno sposobnih, a trend odlaska čitavih obitelji još uvijek je u uzlaznoj putanji – žali se Matijević, napominjući kako je učinkovitije iskorištavanje uroda ključno za konkurentnost i boljitak hrvatske poljoprivrede.
– Ako su proizvođači u tome onemogućeni, urod propada, a s njime i prilika za prosperitet – smatra Matijević, dodajući da je 20 dozvola za nova zapošljavanja stranaca u sektoru poljoprivrede i šumarstva, prema Vladinoj odluci o utvrđivanju godišnje kvote dozvola za zapošljavanje stranaca za kalendarsku godinu 2016., daleko od postojećih potreba hrvatskih poljoprivrednika.
Hrvatska ima oko 170 tisuća poljoprivrednih gospodarstava, a prema kvoti za taj sektor, na 8500 gospodarstava moguće je zaposliti tek jednog stranca. Apsurdna je i sama pomisao da je to dovoljno, ističe Matijević.
Strahimir Filipović, osnivač i vlasnik tvrtke Mandarinko iz Opuzena, kaže kako su oni angažirali i agenciju u Slavoniji da im nađe stotinjak radnika. Plaća je 25 kuna neto po satu te besplatan smještaj i hrana.
Dosad su, međutim, našli jedva 25 njih. Nezaposlenima se, čini se, ne isplati do doline Neretve za neto plaću od oko 5000 kuna, a oni koji rade u turističkom sektoru, neće biti slobodni do sredine listopada. Berba mandarina pak počinje za 20-ak dana, a u idućih 10 treba posložiti struku i nadzor.
Ne računajući logistiku, prijevoznike i slično za koje će u dolini Neretve trebati oko 1000 radnika, za svakodnevnu berbu treba i 5000 njih. No trenutačno nisu pronašli ni trećinu potrebnog kadra, objašnjava Filipović. Ove godine mandarine su prerodile, čak 40-60% će ih biti sitno, što će im rušiti cijenu otkupa kod trgovaca, iako je berba sitnijih plodova i neefikasnija i skuplja za poljoprivrednike.
Kako bilo, procjene su da će se u biznisu s mandarinama “okrenuti” oko 50-60 milijuna eura – i do pola milijarde kuna. No najmanje od toga vidjet će poljoprivrednici od kojih će se prve mandarine otkupljivati u prosjeku za 3, a trgovci na njima tržiti i 15-17 kuna za kilogram, da bi kasnije svakih tjedan dana otkupna cijena padala za 20-30 lipa, kaže Nikola Rešetina iz Udruge Mandarina.
Ruski embargo i neudruživanje pritom su im samo dodatni uteg oko vrata, zna li se da njihove europske kolege njihove države redovno subvencioniraju, razvojne i poslovne banke ih bez problema financiraju, a imaju niža porezna opterećenja i niže troškove proizvodnje.
>> EK prepolovio potpore za viškove jabuka i mandarina iz Hrvatske
Pa to je rezultat mostovaca.Svi se uhljebili u politici,jer smo jasno rekli da ne vidimo problem.To će riješiti naš mostovac Božo Grmoja.Mi ne vidimo da je problem u tome što je drugarica iz Španja sad prva rukica našem orepini.Mi ćemo riješiti neubrane mandarine reformama i most tu ne vidi problem......reče Božo Grmoja !,,