Diljem svijeta sve teže se živi zbog dugotrajne gospodarske krize, a građani za to optužuju kapitalizam i nesposobne vlade.
Japanci iznenadili
Nova studija ugledne američke kompanije Pew Research Center pokazuje da u slobodno tržište od zapadnih naroda najviše vjeruju Nijemci i Amerikanci, a iznenađujuće je da u kapitalizam i od ove dvije vodeće industrijske sile još više vjeruju Kinezi! Naime, studija pokazuje da čak 74 posto Kineza vjeruje u slobodno tržište, a od njih veće povjerenje u taj sustav imaju samo Brazilci (75 posto).
U slobodno tržište vjeruje 69 posto Nijemaca, četiri posto više nego što ih je vjerovalo 2007., pretkrizne godine.
Broj Amerikanaca koji vjeruju u kapitalizam u tih se pet godina smanjio sa 70 na 67 posto. Povjerenje u slobodno tržište najviše su izgubili krizom pogođene Talijani i Španjolci. Tako je 2007. u kapitalizam vjerovalo 73 posto Talijana i 67 posto Španjolaca, a u 2012. slobodnom tržištu vjeruje 50 posto talijanskih i 47 posto španjolskih građana.
Očekivano, najmanje povjerenja u kapitalizam od svih europskih naroda imaju Grci. U taj sustav vjeruje samo 44 posto Grka, a kako su Grci prvi put obuhvaćeni tom studijom, nije poznato kakav je njihov stav bio u 2007. godini.Zanimljivo je da na globalnoj razini najmanje povjerenje u slobodnu ekonomiju imaju Japanci! Samo 38 posto Japanaca vjeruje u slobodno tržište, 11 posto manje nego 2007.
Nijemcima krive banke
Samo četiri nacije zadovoljne su ekonomskom situacijom u svojoj domovini: najviše opet Kinezi (83 posto zadovoljnih), Nijemci (73). Brazilci (65) i Turci (57 posto zadovoljnih).
Zanimljivo je da za loše ekonomsko stanje u svijetu banke najviše optužuju Nijemci i Francuzi (po 74%). Krizom najpogođeniji Grci za teško stanje najviše optužuju vlastitu vlast (87%), a svu krivnju na banke svaljuje samo trideset i devet posto Grka.
Naravno da je moguće drukčije uređenje! Kakva je to izjava? Primiti se posla kao sluge kapitala? Koliko god radili uvijek će pronaći načina da nam uzmu više. Zato ne treba više niti bolje raditi već promijeniti prvo sebe iz unutra (unutrašnja revolucija) da bi dostigli višu razinu gdje će nastupiti promjene. Ovo je je najveće porobljavanje u povijesti čovječanstva - jer nitko nije toliko porobljen od onog tko misli da je slobodan.