Mentorice i kandidatkinje susrele su se nakon mjesec dana drugi puta u Hotelu Esplanade 6. ožujka u okviru projekta “Mentorstvo kao oblik networkinga među ženama”.
Projekt su pokrenuli Večernji list i časopis Zaposlena s ciljem osvještavanja važnosti ženskog mentoriranja. Misija projekta je da 15 uspješnih poslovnih žena-mentorica usmjerava 15 odabranih kandidatkinja koje žele dodatno učiniti i usavršavati se u zanimanju koje su odabrale.
Na drugom susretu prisustvovala je i nova mentorica Petra Uzorinac, direktorica preuzimanja rizika Allianz d.d.
Susret je otvorila organizacijska psihologinja i jedna od mentorica Tanja Pureta s tematskim predavanjem “Zašto nam je ponekad teško raditi s ljudima i kako to promijeniti?”
Tanja Pureta objašnjavala je vezu trendova modernog poslovanja kao što su digitalna ekonomija, ekonomije ljubavi i važnost komunikacije u njoj, ističući razloge zašto je teško raditi u ekonomiji ljubavi. Na predavanju nije nedostajalo ni demonstracije iskrivljene komunikacije, što je ujedno i samo objašnjenje zašto je teško ponekad raditi s ljudima.
Neki su mentorski parovi dobili su priliku reći što su postigli i dogovorili od prvog susreta.
– Bila sam sretna kad sam saznala tko mi je mentorica i iznimno sam zahvalna – govori kandidatkinja Helena Rister čija je mentorica Violeta Colić, partnerica i direktorica u Komunikacijskom uredu Colić, Laco i Partneri.
– Prvi susret je bio dosta poučan jer smo shvatile na čemu kod mene želimo raditi – nastavila je Helena o sastanku s mentoricom, koja joj je ukazala na osvještavanje vlastitih karakteristika.
– Istaknula je kako su ljudi u komunikacijskom svijetu ekstroverti, a u razgovoru s Violetom Colić shvatila sam da introverti smirenije pristupaju rješavanju određenih problema i zapravo želimo postići da ja kao ekstrovert steknem perspektivu introverta u rješavanju određenih zadataka – objasnila je Helena Rister.
– U svakoj situaciji, ako je pojedinac svjestan svojih karakteristika moći će ih bolje prilagoditi zahtjevima situacije. Nekad te primarni instinkt može sprječavati da budeš ekstrovertiran, a to se, primjerice, zahtijeva u mnogim poslovima – pojašnjava Violeta Colić, koja je matematičarka.
Projekt je okupio žene različitih zanimanja, onih više popularnim i manje popularnima za žene, a veliku iznimku čini Dijana Katavić, inženjerka odašiljača čija je mentorica Ivana Marković, glavna direktorica za segment privatnih korisnika A1.
– Ostala sam impresionirana Dianom koja ima zavidnu razinu uvida u vlastiti razvoj – pohvalila je Dijanu mentorica pred svima i nije se zaustavila:
– Shvaćamo obje da nam je zadatak potaknuti svijest o njezinoj relevantnosti na tržištu rada – zaključila je Ivana Marković.
Inženjerka Dijana skromno se složila i dodala kako njezina mentorica “sve to dobro vidi s nekog brda, dok je ona u podnožju”.
– Projekt je zasad ono što želim da bude. Mentorica trenutno ima bolji pogled na moj razvoj nego ja, a znam da se želim istaknuti na tržištu rada i predstaviti ono što mogu donijeti na stol kao dobar stručnjak – govori staloženo Dijana Katavić.
Mentorski par Šalović-Marinković Horvat shvatile su koliko su im branše različite, ali nude zanimljive perspektive.
– Zdenka kao arhitektica i ja kao netko iz područja financija dosta dobro možemo zaključiti što nam je slično, u posve različitim profesijama – ističe Eva Marinković Horvat, članica uprave RBA mirovinskih fondova. O svojoj kandidatkinji Zdenki Šalović ima samo pozitivne dojmove.
– Ovo je izazovno. Toliko toga je postigla u životu da bismo lako mogle zamijeniti uloge i ona bi meni mogla biti mentorica – smije se Eva.
Organizatorica mentoriranja Ana Gruden, glavna urednica Zaposlene, zadovoljna je napretkom interakcije mentorica i njihovih protégéa.
– Bilo mi je važno da su mentorice i kandidatkinje počele razgovarati i razvijati se u svojoj dinamici. Da mentorice vide što mogu postići s kandidatkinjama i obratno – zaključuje Ana Gruden.
VIDEO Izvršni urednici otkrivaju kako je raditi na portalu Vecernji.hr: