Građani vlasnici vjetroelektrane

ZEF kupio vjetroelektranu KOG i ulazi u osnivanje tvrtke za opskrbu električnom energijom

Potpisan ugovor za kupnju vjetroelektrane VE KOG
Foto: Tomislav Miletic/PIXSELL
1/3
05.06.2018.
u 15:40

Kreće kampanja za građane koji su spremni investirati: minimalan je pojedinačni ulog 2500 kuna, maksimalan 7,5 milijuna kuna, a očekuje se povrat na ulaganje u rasponu od 5,5 do 6,5 posto

Nakon što je članica Zadruge za etično financiranje, Zelena energetska zadruga, u Križevcima novcem građana krenula u izgradnju solarne elektrane, danas je počela  kampanja kojom će ZEF omogućiti građanima da postanu suvlasnici – vjetroelektrane.

Osnivači etične banke potpisali su ugovor o kupnji Vjetroelektrane Kom-Orjak-Greda (VE KOG) u Blatu na Cetini od tvrtke ECOwind, a zadrugari koji odluče investirati svoj novac u ovaj projekt, povrat ulaganja ostvarivat će kroz prodaju električne energije. Minimalan je pojedinačni ulog 2500 kuna, maksimalan 7,5 milijuna kuna, a očekuje se povrat na ulaganje u rasponu od 5,5 do 6,5 posto.
Nakon VE KOG-a krećemo u daljnje energetske projekte, ZEF ulazi u osnivanje poduzeća za opskrbu električnom energijom koje spaja proizvođače i potrošače, a to su svi naši članovi – najavio je Goran Jeras, upravitelj ZEF-a. 

Potpisan ugovor za kupnju vjetroelektrane VE KOG
1/7

Dodatnim ulozima zadrugu u ovaj konkretan projekt, građani prvi put u Hrvatskoj mogu postati vlasnici vjetroelektrane. VE KOG je potpisao dugoročan ugovor o otkupu električne energije s Hrvatskim operatorom tržišta energije (HROTE), prema sustavu zajamčene godišnje indeksirane cijene, za razdoblje od 14 godina.  Ukupna je investicija vrijedna 21,74 milijuna eura.

Naš poslovni model je takav da tražimo mogućnosti za gradnju vjetroelektrana u čije vlasništvo može ući što više ljudi, preko zadružnih modela u kakvom i sami poslujemo. Na taj se način vrijednost zadržava u lokalnoj zajednici – komentirao je Hans Janker, direktor austrijskog ECOwinda koji je također član ZEF-a. 

Tvrtka se bavi ulaganjem u izgradnju vjetroelektrana i njihovom prodajom. Osnovani su 1995. iz ideje o opskrbi lokalne farme obnovljivom energijom vjetra. Dosad su izgradili 74 vjetroelektrane i godišnje proizvode oko 219 milijuna kWh 'zelene energije' kojom opskrbljuju oko 56.000 domaćinstava i štede 142.000 tona CO2. Od  2011. su dio njemačke grupacije BayWa koja ulaže u projekte obnovljive energije.


 
Ključne riječi

Komentara 1

Avatar Gilles Auguste Kremer
Gilles Auguste Kremer
16:49 05.06.2018.

Tako bi trebali napraviti sa svim vjetroparkovima na području RH, a da ne govorim o potencijalu biomase koja bi bila još veći pogodak!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije