Društvene mreže postale su neizostavan dio naše svakodnevice. Ako nemate Facebook, mnogi će reći da ste čudak, no u posljednje vrijeme raste broj onih koji smatraju da su društvene mreže preuzele kontrolu nad našim životima.
Negativan utjecaj na svijest o vlastitoj sreći
Iako se mnogi korisnici društvenih mreža njima služe kako bi ostali u kontaktu s prijateljima i obiteljima na drugom kraju svijeta, postoje istraživanja koja dokazuju kako nas društvene mreže često udaljavaju od stvarnog kontakta te mogu dovesti do štetnih učinaka.
To je pitanje često u središtu debata brojnih sociologa, a sami rezultati najčešće su puni prijepora obzirom da se provode samo na mladoj populaciji.
Znanstvenici Fabio Sabatini i Francesco Sarracino sa sveučilišta u Rimu i Luksemburgu proveli su istraživanje nad 50.000 ispitanika u 24.000 kućanstava u Italiji kako bi otkrili kako korištenje društvenih mreža utječe na njihovo psihičko zdravlje.
Istraživanjem se htjelo otkriti utječe li i na koji način korištenje društvenih mreža na poimanje vlastite sreće i blagostanja.
Ispitanici su morali odgovoriti na pitanje 'Koliko ste u cjelini zadovoljni svojim životom' ocjenom između 1 i 10, pri čemu je 1 potpuno nezadovoljan,a 10 potpuno zadovoljan. Pritom su morali i objasniti svoje navike o korištenju društvenih mreža.
Prikupljeni su podaci o tome koliko se često ispitanici nalaze s prijateljima i smatraju li kako se ljudima može vjerovati. To je autorima istraživanja omogućilo da istraže odnos između te dvije komponente te su došli do zaključka kako su kontakti licem u lice pozitivno utječu na stvaranje povjerenja medu ljudima, a samim time i na svijest o vlastitoj dobrobiti.
Budući da komunikacija na društvenim mrežama ne podrazumijeva 'stvarni' kontakt, povjerenje se teže uspostavlja što negativno utječe na svijest o vlastitoj sreći i blagostanju.
- Korištenje društvenih mreža povezano je s manjim stupnjem socijalnog povjerenja, tvrde znanstvenici.
Sabatini i Sarracino ističu i negativne učinke diskriminacije i govora mržnje na društvenim mrežama te tvrde kako se umjerenije korištenje može dovesti do povećanja blagostanja.
Manje stresa i više samopuzdanja
Istraživanja o društvenim mrežama proučavaju kako njihovo korištenje utječe na naš društveni život, proizvod ili reputaciju vaše tvrtke, no rijetko se govori o učincima Facebooka i Twittera na naše tijelo i um.
Jeste li se ikad zapitali do kakvih kemijskih reakcija dolazi svaki put kad otvorite Twitter ili kako korištenje interneta utječe na naš mozak.
Većinu simptoma već smo i sami primijetili jer velik broj ovisnika o mreži ne može provesti više od 10 minuta bez provjeravanja e-maila ili inboxa na društvenim mrežama.
Ipak, pojedina istraživanja pokazuju kako društvene mreže mogu pozitivno utjecati na naše psihofizičko stanje.
Jeste li znali kako:
- Twitter djeluje kako ispušni ventil kad je riječ o stresu. Istraživanja su pokazala kako se tijekom korištenja Twitterom povećava razina hormona oksitocina koji je poznat po svojim umirujućim učincima.
- Svaki put kad dobijemo obavijest o aktivnostima na društvenim mrežama, aktivira se centar zadovoljstva u mozgu (nucleus accumbens) jednako kao i tijekom hranjenja ili vođenja ljubavi
- Društvene mreže pomažu u stvaranju adrenalina
- Istraživanje sveučilišta Cornwell pokazalo je kako su studenti osjećali bolje te imali više samopouzdanja nakon vremena provedenog na Facebooku, nego nakon tradicionalnih vježba za podizanje samopouzdanja
- Britanski Guardian proveo je istraživanje medu 2000 osoba u Ujedinjenom Kraljevstvu i otkrio kako korištenje društvenih mreža ljude čini sretnijim nego što to čine obitelj, novac ili prijatelji
- Kad je riječ o komunikaciji između vodećih svjetskih brandova i njihovih korisnika, čak 55% komunikacije na Twitteru bilo je pozitivno intonirano
- Facebook i ostale društvene mreže sramežljivoj djeci omogućuju socijalizaciju koja inače ne bi bila moguća zbog koje će lakše prebroditi probleme u komunikaciji licem u lice
sve je napisano u tekstu,..mada moje mišljenje prevaže u korist negativnih činjenica. Ja sam jedan od onih koji nema fejs, i uopće mi ne fali.