socijalno raslojavanje

Dvije trećine živi s plaćom do 5000 kuna, a najbogatiji sa 200.000 kuna neto mjesečno

23.10.2014., Zagreb - U Banski dvorima  odrzana je redovita sjednica Vlade RH. Boris Lalovac.  Photo: Patrik Macek/PIXSELL
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
02.12.2014.
u 19:52

Tisuću kuna više može očekivati i najbolje plaćeni zaposlenik u zemlji jer će se najveći dio njegovih primanja i dalje oporezivati stopom od 40 posto

Hrvatska nije imuna na socijalno raslojavanje pa tako najbolje plaćeni zaposlenik u zemlji zarađuje 125 puta više od zakonom zajamčenog minimalca (3017 kuna bruto). Iznos najviše bruto plaće od 377 tisuća kuna (oko 200 tisuća kuna neto) otkrio je ministar financija Boris Lalovac, ali ne i identitet jer su, kaže, kod nas primanja poslovna tajna.

Neplaćenih 30.000

Ne znam ni ja ime niti službe dostavljaju takav podatak – kaže ministar Lalovac. Nije tako poznato je li to plaća nekog domaćeg ili stranog menadžera angažiranog u nekoj od naših kompanija iz propulzivnih branši. Prvi s liste najbolje plaćenih navodno ne radi ni u banci ni u telekomu, ali iz tih se djelatnosti, potvrđuju poreznici, regrutiraju ostali kandidati s liste najbolje plaćenih. Dvadeseti na Lalovčevoj listi mjesečno zarađuje oko 210 tisuća bruto, no njihove visoke plaće ne čine nas kao društvo ništa bogatijima jer tempo glavnim zbivanjima u zemlji daje 80 tisuća radnika koji su na minimalcu ili pak 30 tisuća nesretnika koji jedan ili više mjeseci nisu primili plaću.

Na najvišu plaću još tisuća

Podaci Porezne uprave pokazuju da dvije trećine zaposlenih živi s plaćom do 5 tisuća kuna – malom u odnosu na cijene, želje i troškove života, no u usporedbi s primanjima u nama usporedivim zemljama srednje i jugoistočne Europe, još uvijek iznad plaća u Mađarskoj, Češkoj, Poljskoj ili Slovačkoj. Jedino Slovenci zarađuju više od Hrvata. Lošijima u odnosu na susjede čini nas visoka nezaposlenost i činjenica da na jednog osrednje i loše plaćenog radnika dolazi puno uzdržavanih članova obitelji i radno neaktivne populacije. Zato i ne možemo očekivati osjetniji oporavak potrošnje i gospodarstva bez barem 30-ak tisuća novih radnih mjesta godišnje. Gubitak radnih mjesta od približno dva posto na godišnjoj razini Vlada pokušava nadomjestiti smanjenjem poreznog pritiska na plaće koji se na godišnjoj razini kreće oko dvije milijarde kuna.

Povećanje neoporezivog dijela dohotka za plaće i mirovine osigurat će povećanje plaća i mirovina od nekoliko desetaka pa sve do tisuću kuna za više od milijun zaposlenih i umirovljenika. Povišica će biti skromnija za ljude s manjim plaćama iz jednostavnog razloga što je i njihovo porezno opterećenje niže, oko 170 kuna za prosječne plaće i do 1000 za sretnike koji zarađuju oko i iznad 10 tisuća kuna. Takvih je u zemlji oko 53 tisuće, prema podacima Državnog zavoda za statistiku u koje nisu uključeni obrtnici i samostalne profesije. Tisuću kuna više može očekivati i najbolje plaćeni zaposlenik u zemlji, jer će se najveći dio njegovih primanja i dalje oporezivati stopom od 40 posto. Jačanje srednjeg sloja zahvatit će u blagajne lokalnih jedinica, koje još uvijek pritišću Vladu da im se osigura kompenzacija za gubitak prihoda od poreza na dohodak. S novom godinom kreće i znatnija porezna olakšica za zapošljavanje mladih uz petogodišnje oslobođenje od plaćanja doprinosa. Budžet za nezaposlene prvi će put biti znatnije pojačan sredstvima iz europskih fondova.

>> Samohrana majka objasnila Lalovcu kako se dođe do 'velikog iznosa duga'

Komentara 4

TH
than
20:07 02.12.2014.

A ostalih 3 milijuna koji se ne vode kao 'zaposleni' ?!?!

Avatar dzambo
dzambo
21:32 02.12.2014.

To ti je kapitalizam…Kako god da okrenes ovako…onako…gore….dole….na kraju ce biti uvijek isti rezultati ‘’najvise’’ 5% stanovnistva pojedine drzave ce imati koristi od takvog Sistema I nikada nece biti ni ‘’blizu’’ sistemu socijalizma gdje najmanje vise od 70%-80% stanovnistva pojedine drzave ce imati koristi od socijalistickog Sistema…. Ali kapitalisticki system ce ‘’obavezno’’ uzeti podrucja koja su bila u socijalistickom sistemu ili koja su I sad u tom sistemu da ‘’iskoristi’’ populaciju tih drzava da se bogati na njima a u svoje drzave koje su oduvijek bile u kapitalistickom sistemu e njima ce prodavati svoje prizvode I ostale ‘’fantazije’’ ali nikada vise od 5% populacije u tim kapitalistickim drzavama nece imati svoje osobno bogastvo ili koristi od tvog Sistema nego ce imati osobni dug…kredit…I citavog zivota ce biti u dugu I da nesmije nijednog trenutka stati jer ako stane sve ce izgubiti za sto je otplacivao citavog zivota I da nece stati da ‘’uziva’’ u kapitalistickom sistemu…a nedaj boze da oboli puno ranije I zavrsi u bolnici toliki ce biti racun da ce morat sve prodat svoje I cak da je otplatio svoje osobne stvari I imanje I slicno ostace bez svega I cak ako bude izlijecen… Od tih 5% populacije neki ce ispasti a neki ce uci ali NIKAD 70%-80% populcije….u toj pojedinoj drzave jer ‘’NEMOGUCE’’ je da bude toliko jer tih 5% se koristi od tog Sistema sa tolikim novcima koji mu ‘’moraju’’ donjeti ostalih 95% populacije u pojedinoj drzavi… Jugoslavija je jedina drzava bila koje je dobro balansirala izmedju ta dva Sistema…a gdje bi nam bio kraj da smo mogli ‘’stampati’’ novce kao Ameri I kontrolirati cijenu goriva bez obzira koliko novac Amerike vrijedi….a pogotovo imati kolonije I koristi ih par stotina god. Kao neke drzava u Europi… Auti…telefoni…kompjuteri…I ostala ‘’bogastva’’ sve je to ok ALI da 95% nemora uzimati kredit za to I bojati se svakog dana hoce li imati posao ili ne…. Na kraju stanovnstvo pojedine drzave se moze nadati da ce jednog dana mocu upasti u tih 5% ili se moze nadati za jos vise osobnog duga….TRECE opcije nema….Hoce li se Jugoslavija spominjati I iducih 23 god. Kao ovih zadnjih 23 god. ILI ce ‘’med I mlijeko’’ tec u Europi I ostatku svijeta….vidjet ce mo... Moze se stanonvistvo ‘’upirati’’ koliko hoce al u tih 5% populacije koja ce uvijak biti bogata nema mjesta jer ostali 95% MORA radit za tih 5%....i to ti je sva ''filozofija'' kapitalizma...AMEN…………

RA
razer
09:58 03.12.2014.

Ovo gore da su jedino place u Sloveniji vece su gluposti... realni zivotni standard je jedino veci od mozda bg i ro. Poljska, Ceska, Slovacka, imali su ogromni rast, i ni danas nemaju recesiju. Hrvatska je iznimno-iznimno skupa za tranzicijskuzicijsku zemlju, hrana je npr puno skuplja od Nejmacke, da ne gov o Ceskoj, Slovackoj itd. Njima su troskovi puno manji, place nesto vece, porezi puno manji-i ima posla. Da, pogledajte nezap u Ceskoj pa cemo onda pricati... a ovo tu ej rasulo. Hrvati najvise u cijeloj EU trose samo an hranu, 30-40% prihoda, vise cak i do bg i ro. Realna mjera siromastva je potrosnja an hranu. Nikakvog oporavka nece bit uopce ovdje, nazalost.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije