Nakon što je Telegram objavio priču da USKOK pokreće istragu o tome tko je neovlašteno razotkrio tajne mjere kontrole telefona sutkinje Ustavnog suda Slavice Banić i tako sabotirao važnu antikorupcijsku istragu u koju je navodno bio uključen i najmoćniji čovjek hrvatskog nogometa Zdravko Mamić koji je, prema informacijama Telegrama, sa sutkinjom Banić dogovarao ustavnu žalbu za rušenje Zakona o sportu (izglasanog u srpnju), Večernji je ustavne stručnjake pitao što bi se dogodilo u zapadnim demokracijama da su mediji otkrili sličan slučaj.
Poštovanje pravila je dobro
Profesor Zvonimir Lauc tvrdi da bi, pod uvjetom da je sve što je objavio Telegram točno, u takvom slučaju u zapadnim državama pala ostavka.
– Karijera takve sutkinje u, primjerice, Njemačkoj ili Francuskoj bila bi gotova. Slučaj bi morao završiti ostavkom sutkinje kako ne bi došlo do još većeg skandala – komentirao je stručnjak za ustavno pravo Zvonimir Lauc.Profesorica Ustavnog prava Sanja Barić ukazuje na dva problema: osobne odgovornosti (i sudaca) i curenja informacija iz USKOK-a.
– Pokazalo se da USKOK ima veliki problem s curenjem informacija. Sustav kontinuirano stvara sliku nedovoljne učinkovitosti i nemoći u takozvanim velikim slučajevima. Sustav čine ljudi, obnašatelji raznih dužnosti. Potrebna nam je evolucija stanja svijesti. Naime, u državama koje doživljavamo kao dobro organizirane prevladalo je shvaćanje da je poštovanje slova, ali i duha, pravila (Ustava, zakona) dobro za sve. Ne ide, i nije išlo, bez borbe. Borbe pravosuđa za svoj dignitet i pritiska javnosti. Pod time podrazumijevam preuzimanje odgovornosti i osobne iskorake. Nema dobrobiti ni blagostanja društva dok to ne shvatimo – kaže profesorica Sanja Barić.
Ne ulazeći konkretno u slučaj Zdravka Mamića i sutkinje Ustavnog suda Slavice Banić, upozorava kako je veliki problem institucija hrvatskog pravosuđa što nitko nikada ne želi preuzeti odgovornost. Jer im je, kaže, najlakše reći da nešto nije u njihovoj nadležnosti.
Zvonimir Lauc kaže da se ne sjeća nekog konkretnog slučaja u zapadnoj Europi koji je usporediv s ovom najnovijom hrvatskom aferom, ali da se u zapadnim demokracijama djeluje preventivno kako suci uopće ne bi dolazili u takvu ili sličnu situaciju.
Profesionalnost i kultura
– To je stvar kulture u društvu, pravne kulture koja kod nas ne postoji – kaže Lauc i napominje da je nezavisnost i nepristranost svakog suca svaki dan na ispitu.
– Svaki profesionalac u pravosudnom sustavu treba biti vrlo oprezan, a to je posebno naglašeno i delikatno kod sudaca – zaključuje ustavni stručnjak Zvonimir Lauc. Jedan od naših sugovornika, također pravni stručnjak, tvrdi kako je hrvatsko sudstvo erodiralo i da je najnoviji slučaj sutkinje Ustavnog suda samo još jedan u nizu.
– Nije važno kojeg je ranga sudac ili sutkinja, oni nemaju što razgovarati s takvom osobom – tvrdi naš sugovornik.
>> Mamić od sutkinje Ustavnog suda tražio pomoć u rušenju Zakona o sportu?
Na zapadu bi i premijer Vlade koja kritizira Ustavni sud morao dati ostavku. Toliko o objektivnosti ovog tzv. profesora. Na ovim našim fakultetima treba otpustiti i nogom u guzicu otjerati preko pola profesora. U jednoj državi, na pravnim fakultetima, na katedrama Ustavnog prava, ne samo različito, već dijametralno suprotno se tumači naš Ustav? Ma jel to normalno, da ni nositelji katedre nisu usuglašeni.Otuda nam i sve zlo u državi kreće, a nadalje od novinara, a onda tek od političara.