Veleposlanici nekih od najmoćnijih svjetskih država i partnera Hrvatske, poput SAD-a, Njemačke i Austrije, ovoga su tjedna neuobičajenom koordiniranom akcijom hrvatskim vlastima poručili da imaju zamjerke oko slobode medija i relativizacije stradanja u Drugom svjetskom ratu od dijela vladajuće koalicije. Vrhunac “sukoba” dogodio se kad je predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović u subotu poručila da se strani diplomati nemaju što miješati u unutarnja pitanja države, na što je reagirao austrijski veleposlanik, a podržale su ga američka i nizozemska kolegica što daje zaključiti da od kritika neće odustati.
Zaobiđen Orešković
Već u ponedjeljak bilo je jasno – a to je izaslanik State Departmenta za Holokaust Nicholas Dean rekao i novinarima – da povrat oduzete židovske imovine nije bio jedina tema razgovora s predsjednicom Grabar-Kitarović, prvim potpredsjednikom Vlade Tomislavom Karamarkom i potpredsjednikom Vlade Božom Petrovom, u kojem je znakovito zaobiđen premijer Tihomir Orešković, već da se razgovaralo i o “aktualnim problemima”. Istaknuo je da je razgovarao s pripadnicima židovske i srpske zajednice koji su odbili doći na službenu komemoraciju u Jasenovcu zbog, kako su rekli, relativizacije i revitalizacije ustaštva, ali i otkrio da do tog trenutka Veleposlanstvo SAD-a nije dobilo pozivnicu za tu komemoraciju. U četvrtak je austrijski veleposlanik Andreas Wiedenhoff organizirao ručak za dio diplomatskog zbora, ali i predstavnike nekih medija.
Važnost neovisnih medija
O ručku su sudionici dogovorno izvijestili na Twitteru – od američke veleposlanice Juliete Valls Noyes, norveške kolegice Astrid Versto te veleposlanice Nizozemske preko njemačkog do britanskog veleposlanika, svi do jednog naglašavajući važnost neovisnih medija. Taj potez izlazi iz diplomatskih uzusa i govori da kritike treba uzeti zaozbiljno.
– Ograničavanje slobode medija događa se u više država. Željeli smo iz prve ruke čuti kakvo je stanje u Hrvatskoj, posebice u elektroničkim medijima. Zabrinula nas je kritika iz OESS-a oko Vijeća za elektroničke medije, a naš je stav da regulatorna tijela moraju biti neovisna – kazao nam je jedan sudionik sastanka.
Dan poslije sudionici ručka pridružili su se Savezu židovskih općina u Jasenovcu i o tome – uz poruke protiv fašizma i nacizma – izvijestili na Twitteru. Situaciju je smirio Tomislav Karamarko koji je u intervjuu za Večernji iznio tolerantne poruke, da bi subotu proveo u društvu stranih veleposlanica u Istri. No u to je vrijeme hrvatska predsjednica iz Bratislave poručila da se “veleposlanici ne smiju miješati u unutarnje stvari primateljice”. Na to je reagirao austrijski veleposlanik: “Uvjeren sam da K. Grabar-Kitarović dijeli našu predanost promicanju medijskih sloboda diljem svijeta”, a njegovu su poruku podržale američka i nizozemska veleposlanica.
– Sloboda medija i tolerancija univerzalne su vrijednosti demokratskih društava i nadrastaju pitanje unutarnje politike – komentirao je još jedan sudionik sastanka te poručio: – Nastavit ćemo motriti što se događa u Hrvatskoj.
Motrili su oni i za vrijeme domovinskog rata pa smo svi vidjeli šta su, ko su i kakve su im namjere.....