Novousvojena okolišna i energetska politika EU o smanjenju emisije stakleničkih plinova do 2030. za 40% te povećanje dijela obnovljivih izvora energije (OEI) na najmanje 27%, koju je ovih dana podržala i Hrvatska, potpuno ide na ruku domaćoj drvnoj i šumarskoj industriji, tvrdi čelnik Hrvatskog drvnog klastera Marijan Kavran.
Za razliku od Poljske, Češke, Slovačke ili Mađarske, koje strahuju od enormnih troškova za prilagodbu njihove industrije, Hrvatska se, objašnjava on, potpuno uklapa u ambiciozne planove EU koji favoriziraju domaću sirovinu u izgradnji konkurentnog i sigurnog energetskog sustava koji će osim povoljnih okolišnih učinaka osigurati energiju po dostupnijim cijenama, smanjiti ovisnost o uvozu energenata te stvoriti „zelena“ radna mjesta. S time ukorak idu brojni projekti proizvodnje peleta ili struje iz drva kroz kogeneracijska postrojenja, a i Vladin Nacionalni program reformi za Europski semestar.
Izvozno čudo
– Čak 94% hrvatske drvne industrije temelji se na domaćoj sirovini. Ulazna vrijednost drvne sirovine je 1,6 milijardi kuna, a prihod drvoprerađivačkog sektora 8,6 milijardi. Lani je ostvaren rezultat iz pretkrizne 2008., a u prvom polugodištu 2014. dosegnut je iznos od 10% ukupnog izvoza RH uz suficit od 391 milijun dolara. To preradu drva i proizvodnju namještaja svrstava u vrh gospodarstva u RH – napominje Kavran.
Uz snažnu izvoznu orijentaciju (66% prihoda u izvozu), investicije u nove tehnologije veće od 550 mil. kn godišnje, visoku primjenu inovacija i velik potencijal zapošljavanja, industrije koje se temelje na šumi u budućim će gospodarskim strategijama RH biti nezaobilazan faktor osiguranja rasta BDP-a i stabiliziranja gospodarstva, tvrdi on. Usto imaju i CO2 neutralan za okoliš te doprinose smanjenju štetnih emisija u atmosferu.
– Na razini EU glavni izvor OIE drvna je biomasa iz koje će se do 2020. proizvoditi više od 45% zelene energije. Pelet iz drva jedno je od najraširenijih globalnih drvnih goriva, 30% povoljniji od plina i 50% od nafte. Omogućuje velike energetske uštede te bi njegova šira uporaba u javnoj nabavi mogla umnogome utjecati na postizanje energetskih ciljeva RH – tvrdi Kavran.
Ističe da drvni sektor ima vrlo nizak stupanj potrošnje energije za sirovinske transformacije za razliku od drugih industrija. Drvna industrija u svijetu potroši samo 1,3% ukupne energije u industriji za razliku od kemijske (33%), proizvodnje čelika (21%) ili industrije hrane (6,1%) što je svrstava u kategoriju poželjnih ulagačkih kategorija. Potrošnja drva u svijetu relativno je stabilna u posljednjem desetljeću (na razini 0,3 m3 per capita ili 210 kg drva), dok je, primjerice, potrošnja čelika porasla za 65%.
Pametni proizvodi
– Čak 47% svjetske potrošnje čelika odnosi se na Kinu, u kojoj su zabilježena najveća zagađenja okoliša, ali ti su trendovi pomogli rastu gospodarstva koje se temelji na uvozu sirovina. Hrvatska drvna industrija pak na domaćoj sirovini gradi „pametne proizvode“ koji će se unaprijediti suradnjom s istraživačkim institucijama i europskim partnerima u programu Horizon 2020. – najavljuje Kavran.
>>Prikupljanje potpisa za referendum protiv monetizacije počinje u subotu
>>Bitka protiv prodaje autocesta strancima nastavak je obrane iz Domovinskog rata
A ne proizvodnja kakva proizvodnja bitnije je u Hrvatskoj ideologija, crvena Hrvatska, antifasisti, ustase, partizani,cetnici,crne zmije i sve ostalo sto se uzima u pojam! Ako bi bilo kojim slucajem i malo proizvodnje onda se mora vidjeti tko je vlasnik, tko je investor, tko je izvodjac, nedaj Boze da kojim slucajem netko iz drugog tabora dobije posao! Hrvatima malo kruha i igara nista drugo nije potrebno jer trenutno tako glasaju na izborima! Na ovoj temi oko gospodarstva mozda ce biti par komentara ali na temi oko josipcevog antifasizma 200 komentara !