Irska i Apple, američki tehnodiv, jučer su uzvratili udarac Europskoj komisiji, svatko iz svog oružja, ali sa zajedničkim ciljem, obraniti se od plaćanja poreza koji iznosi 13 milijardi eura ili 13,8 milijardi američkih dolara.
Spremaju se za nastup pred sudom, jer uložili su žalbu na odluku Europske komisije. Naime, Europska komisija ljetos je zaključila da je Irska davala Appleu ilegalne povlastice u obliku umjetno niskih poreza, i to tijekom dvadeset godina.
Miješanje u unutarnje stvari
– Selektivni pristup jednoj tvrtki kako bi izbjegla plaćanje poreza na dobit nije u skladu sa zakonima i duhom EU – argument je Margrethe Vestager, povjerenice za zaštitu tržišnog natjecanja. Selektivni pristup dopustio je Appleu da plati efektivan porez na dobit od 1 posto za 2003., dok je za 2014. bio tek 0,005 posto njihova europskog profita. Posljedično, odrezali su kaznu Irskoj, odnosno Appleu u iznosu od 13 milijardi eura zaostalih poreza koje moraju platiti za proteklo razdoblje. Ministarstvo financija Irske odaslalo je još u studenom popis svojih argumenata kojim će se braniti na Europskom sudu pravde, a jučer je objavljen.
Istovremeno su dva čelnika Applea, Luca Maestri, financijski direktor, i Bruce Sewell, glavni savjetnik, dali intervju na istu temu. Irska se brani u osam točaka. Ukratko, tvrde da Komisija ne razumije relevantne činjenice i irski porezni zakon, kao ni sustav povlastica. Irska tvrdi da Komisija želi, očito, iznova pisati njihov porezni zakon, a to je miješanje u suverenost države. Nadalje, kritiziraju ih da su transferne cijene (arm’s lenght) ili načelo nepristrane transakcije primijenili potpuno krivo.
Iz Applea pak tvrde da nikad nisu poslovali ilegalno te da su prikladna meta za napad jer generiraju velik broj naslova. Usto, dva partnera u borbi protiv europskih vlasti tvrde da oni ne razumiju AOI i ASI, ili Appleove međunarodne poslove, offshore kompaniju registriranu u Corku u Irskoj te Appleovu međunarodnu prodaju i njihovo poslovanje. Sve u svemu, Irska i Apple na jednoj strani poručuju da je Europska komisija prekoračila svoje ovlasti i iskazala nepoznavanje zakonodavstva te se namjerila na Apple.
Radna mjesta umjesto poreza
Europska komisija i dalje tvrdi da zakonske povlastice u zamjenu za stvaranje radnih mjesta nisu bile ispravne. No, ni europski dužnosnici nisu jedinstveni. Neelie Kroes, bivša povjerenica za zaštitu tržišnog natjecanja, kritizira svoju nasljednicu i tvrdi da suverene države EU imaju pravo na svoju poreznu politiku. Državna pomoć ne može biti argument za preispitivanje zakona, a u slučaju Applea upravo je to, smatra N. Kroes.
Usto, pravila igre nije dobro mijenjati unatrag, kao u ovom slučaju, smatra Neelie koja sada savjetuje Uber, koji je Nizozemsku, njenu matičnu državu, odabrao za sjedište europskih operacija.
>>Psiholog i Googleov stručnjak otkrivaju: Ovo je 7 najčešćih pogrešaka koje čine startupi