50. godina Nobela

Andrićeva "Prokleta avlija" i vrhunski glumci iz tri države

prokleta avlija iz virovitice
marija lovrenc/vlm
25.09.2011.
u 14:28

U virovitičkom kazalištu premijerno je izvedena "Prokleta avlija" Ive Andrića u režiri Nebojše Bradića koji je i autor dramatizacije romana. Riječ je o koprodukciji Virovitice, Tuzle i Užica.

 

Zloglasni istražni zatvor, Andrićeva “Prokleta avlija” i sudbine zatvorenika oživjele su u u petak u Virovitici na svečanoj premijeri istoimene kazališne predstave koju su u koprodukciji izvela tri regionalna kazališta iz tri zemlje – Kazalište Virovitica, Teatar kabare Tuzla i Narodno pozorište Užice. Počast velikom piscu u povodu 50. godina od dodjele Nobelove nagrade kroz predstavu koja je otvorila novu kazališnu sezonu u Virovitici odala je vrhunska glumačka ekipa iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Srbije i to pod redateljskim vodstvom Nebojše Bradića. – “Prokleta avlija” bila je za sve nas prostor velike inspiracije. Kada govorimo o Andriću, imamo na umu da je riječ o jednom velikom klasiku. Njegovo je djelo kulturno naslijeđe koje pripada cijelom svijetu, a ne jednoj državi i ima smisla jedino ako se preispituje u budućim vremenima i u suvremenoj produkciji. Dakle i u kazalištu, na filmu ili nekom drugom mediju – kazao je redatelj Bradić.

Zato je, kao paradoks, “svoju” “Prokletu avliju” smjestio u vrt s cvijećem. – Prokleta avlija zapravo je svijet u kojem živimo. Taj svijet ne mora biti u kavezu i rešetkama, on može biti i u vrtu punom cvijeća, a da se u njemu čovjek, pojedinac, osjeća i dalje neslobodno i ugroženo zbog sustava. Zato je Andrićeva priča svevremenska i sigurno će je prepoznati publika u sve tri zemlje u kojima će predstava uskoro biti prikazana – objasnio je redatelj Bradić. Prokleta avlija mjesto je na kojem se isprepleću sudbine različitih ljudi, prepuštenih sudbini upravitelja, Karađoza, za kojeg nema nevinih. Lik upravitelja utjelovio je Vlado Kerošević iz Teatra Kabare Tuzla, koji je i inicirao zajednički projekt triju kazališta. Mladi beogradski glumac Petar Benčina iz Teatra Užice utjelovio je središnji lik avlije, Ćamila. – Samo se istinom i ne pristajanjem na kompromise može ostati slobodan, sve ostalo je suštinsko pristajanje na poraz. Bila je čast raditi na ovom projektu – o iskustvu stvaranja “kazališne avlije” i svog lika veli Petar Benčina. Virovitičanin Mijo Pavelko, fra Petar, kazao je da je “Prokleta avlija” izazov za svakog od glumaca i kako je na jedinstven način iz svakoga od njih izvukla ono najbolje što kao osobe, ali i profesionalci mogu dati u izvedbi, a u počast velikom piscu i nobelovcu Ivi Andriću.

 

Komentara 3

OB
-obrisani-
15:29 25.09.2011.

http://www.the-west.net/ za zve ljubitelje online igre i westerna .Javi se u okrug HRVATSKA grad CROTOWN misliš da možeš bit Wyatt Earp

AR
ariesrevelator
09:20 26.09.2011.

Ovu predstavu bih volio vidjeti.

GK
gkravar2
11:40 26.09.2011.

\"Prokleta nacionalnost\" Ive Andrića? U povodu 50. obljetnice od dobijanja Nobelove nagrade za književnost u Virovitici je izvedena kazališna predstava Ive Andrića \"Prokleta avlija\", kao zajednički projekt tri regionalna kazališta iz tri zemlje: Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Srbije. Diplomat i književnik Andrić, najpoznatiji po romanu \"Na Drini ćuprija\", ima hrvatsko ime, najviše je pisao o bosansko-hercegovačkim temama, a sahranjen je u Beogradu. Držim stoga da on nije ni najhrvatskiji, ni najsrpskiji, ni najbosanskiji pisac već da pripada kulturama i hrvatskog i srpskog i bošnjačkog naroda. Ili se ipak radi o \"prokletoj nacionalnosti\" Ive Andrića, kojeg baš svi žele ekskluzivno svojatati? Giancarlo Kravar

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije