Punkerima – poginulim, obogaljenim, uhapšenim, zarobljenim, poludjelim, ubijenim ili izbjeglim u vrijeme bratoubilačkog rata, a posebno Ivici Čuljaku Kečeru II, stoji u posveti knjige “Čizme slobode”, nakon nedavne premijere dokumentarnog filma o životu Satana Panonskog, još jednom hommageu što ga ovom vinkovačkom umjetniku i performeru ispisuju njegovi poklonici.
Riječ je o romanu koji fiktivnim poveznicama hvata realne fragmente, ponajprije one iz osobnog iskustva autora Ivana Glišića, jednog od utemeljitelja punk pokreta u bivšoj državi i najbližih prijatelja Satana Panonskog te recenzenta Daniela Radočaja, koji potpisuje grafički dizajn ovog originalnog projekta. U knjizi su autentične fotografije iz njegove privatne kolekcije te nikad objavljeni crteži iz Satanova pera.
– Imena i datumi su promijenjeni, kao i slijed događanja, sve ostalo potpuno je realno – kaže Puljanin Daniel Radočaj. Moglo bi se reći da je u pitanju “dvojezična” knjiga: hrvatski punkeri komuniciraju hrvatskim jezikom, srpski govore srpski, pa roman oslikava poseban ugođaj predratnog vremena, kada je bilo posve normalno iz Vinkovaca doći na koncert u Novi Sad, Beograd, Suboticu, i tako u oba smjera. “Čizme slobode” sadrže i poseban prilog sa Satanovim proznim i poetskim radovima, što će fanovima zasigurno biti od posebne važnosti, k tomu, za male novce.
– Knjiga je non-profit, prodaje se po cijeni troškova tiskanja, nešto kao memorijalno zdanje fanovima koji se “okupljaju” na najčitanijoj web stranici ove tematike, satanpanonski.blog.hr – kaže Daniel Radočaj, otkrivajući da je prema knjizi snimljena i radiodrama srpskog dramaturga Ivana Velisavljevića, još jednog poklonika u funkciji očuvanja legende živom.