U svijetu ih većina ljudi zna po Novogodišnjem koncertu, a u Beču su oni institucija bez koje bi bio nezamisliv kulturni krajolik i sam duh jedne od najljepših, najvažnijih i za život najugodnijih svjetskih metropola.
Riječ je o Bečkim filharmoničarima i o njihovim koncertima u velikoj Zlatnoj dvorani Musikvereina.
Za razliku od novogodišnjih koncerata, pretplatnički koncerti nisu gala priredbe na koje se dolazi biti viđen, ponajprije zato što svi dolaze zbog glazbe. Prvi redovni nastup Bečkih filharmoničara u 2012. godini, održan u uobičajenom subotnjem poslijepodnevnom terminu od 15.30, a potom i na nedjeljnoj matineji u 11 sati, jednostavno je nastavio dugu tradiciju izvrsnosti.
Za dirigentskim pultom slavni maestro Valerij Gergijev, a za klavirom senzacionalni Danil Trifonov.
Mladi Rus, koji još nije napunio 21 godinu, lani je poharao tri velika natjecanja.
Zaslužene ovacije
Pobijedio je na Rubinsteinu u Tel Avivu, odnio je Grand Prix s Čajkovskog u Moskvi i Sankt Peterburgu, a s Chopinova natjecanja u Varšavi otišao je s trećom nagradom.
U Beču je samo potvrdio, utvrdio i okrunio jedan od najfantastičnijih pijanističkih uzleta još od Ive Pogorelića. U Koncertu u b-molu Čajkovskog pokazao je svu raskoš svog pijanizma, ali i zdrave iskrene muzikalnosti koju je ovacijama nagradio i orkestar s pozornice i publika. Brze rafale oktava on ne štanca poput mitraljeza, nego uspijeva svakom tonu dati osobnost, u jednom nizu postići da se akordi razlikuju dinamikom i karakterom. Majstor je naglih prigušivanja, zastajkivanja i podizanja tenzije unutar fraze, a kada treba, zna i pod svakim tonom nekog pasaža ispaliti kilu dinamita.
Svjestan mjesta i povijesti kojom je natopljena svaka daska Musikvereina, Trifonov je bio vidno uzbuđen i to je uzbuđenje znao prenijeti u glazbu i na slušatelje.
Prvi bis u gradu valcera bio mu je Chopinov Veliki briljantni valcer, a drugi silno profinjena Bachova Gavota iz 3. violinske partite u obradi Rahmanjinova.
Kako mi je simpatični Trifonov sam kasnije rekao, bio je to njegov odgovor na gavotu iz Klasične simfonije Sergeja Prokofjeva kojom je započeo koncert.
Međutim, u svoj zdrav i iskren odnos prema glazbi simpatični me je Trifonov, osim za klavirom, uvjerio još jednom gestom. Vidio sam ga kako nakon pauze, još uvijek oznojen i ozaren, i još uvijek u koncertnom odijelu, ulijeće u direktorsku ložu Musikvereina kako bi s pažnjom i uživanjem odslušao i drugi dio koncerta s glazbom Rimskog Korsakova i Ščedrina. Virtuoz koji glazbu stvarno razumije i voli više nego sebe, nije to prečesta pojava.
Stižu u Dubrovnik i Ljubljanu
Premda ni Beč više nije daleko, Bečki filharmoničari ove godine ponovno dolaze u naše susjedstvo. Na novom raskošnom izdanju Ljubljanskog festivala slavni će orkestar nastupiti u Cankarjevu domu, a dirigirat će im jedan drugi slavni dirigent, inače šef Berlinskih filharmoničara, sir Simon Rattle. No, ljeto u Ljubljani neće proći ni bez Gergijeva koji dolazi sa svojim vrhunskim Orkestrom Marijinskog teatra iz Sankt Peterburga.
Nakon koncerta u Beču, na kojem je s Bečkom filharmonijom briljantno izveo suitu iz opere "Legenda o nevidljivom gradu Kitešu" Rimskog Korsakova te Prvi koncert za orkestar Rodiona Ščedrina, Gergijev nam je potvrdio kako u svom kalendaru za ovo ljeto još uvijek čuva i datum za nastup s Orkestrom Marijinskog u Dubrovniku na festivalu Rachlin & Friends. Julian Rachlin inače redovito nastupa s maestrom Valerijem Gergijevom i s oba njegova orkestra, onim iz Sankt Peterburga, kao i s Londonskim simfonijskim orkestrom.
Svaka cast, radujem se tvom uspijehu i sa nestrpljenjem ocekujem i zelim da budes na nivou mog osobnog favorita Lang Langa.