Tradicionalno

Deveta Noć muzeja u lovu na nove rekorde

Noć muzeja
Anto Magzan / PIXSELL
20.01.2013.
u 20:35

Manifestacija koja oživi sve hrvatske gradove kreće u novu popularizaciju umjetnosti

Četiri dana dijeli nas od devete Noći muzeja. Ovo je samo mali dio programa koji će se tradicionalno posljednjeg siječanjskog petka održati u više od 180 ustanova od 18 sati do 1 sat iza ponoći. Posjetitelje uz stalni postav muzeja sve više privlače popratni sadržaji. Tako Arheološki muzej uz stalni postav i izložbu mumija nudi i radionicu izrade rimskog nakita, dok Kabinet grafike HAZU predstavlja najnovije crteže Nives Kavurić-Kurtović.

Auti od gline I. Fijolića

Vrlo zanimljiva je i izložba video radova mladog Marka Markovića u Institutu za suvremenu umjetnost među kojima je i performans iz New Yorka predstavljen u rujnu u sklopu Anthology Film Festivala. Memorijalni stan M. Jurić Zagorke predstavlja tematska izlaganja o ciklusu Grička vještica, a prigodno se prodaje i strip Zagorka. Kako se u lipnju u bivšoj tvornici Pluto otvara Muzej automobila Ferdinand Budicki u Noći muzeja on se predstavlja izložbom 50 oldtimera - motocikala i automobila. Znalce će razveseliti restauracije automobila Messerschmitt, ali i radionica izrade modela automobila Ivana Fijolića... U atelieru Meštrović predstavlja se izložba “Meštrović kod Rodina: Hrvatska ekspresija” izložba koja se upravo vratila iz pariškog Festivala Hrvatske u Francuskoj. Raznovrstan program nudi i zagrebački MSU; od izložbe stalnog postava do retrospektive Mladena Stilinovića, izložbu arhitektonske ostavštine Josipa Sessela, preko predstavljanja nove knjige Julijane Matanović “sumnja.strah@povijest.hr”, sve do žonglerske predstave za djecu i predstave kazališne udruge Kufer “Latinovicz, povratak”.

Navratite u Arhiv T. Dabca

U MSU bi trebalo navratiti i u Arhiv Toše Dabca koji predstavlja bogat opus našeg najznačnijeg fotografa. Umjetnički paviljon predstavlja Prašku Četvoricu. NSK izložbom obilježava 300. godišnjicu smrti Pavla Rittera Vitezovića, a organiziraju i radionicu izrade art knjige profesora s Likovne akademije, N. Arbanas i I.Konjušaka. Osim Zagreba najbogatiji program nude Split i Rijeka. Umjetnost Splita predstavlja se u 14 institucija – MM kulturni centar otvara izložbu Milijane Babić “Tražim posao”, a Zvjezdano selo Mosor predstavlja izložbu fotografija, igrokaze za djecu, čitanje poezije, klapske izvedbe... U Rijeci se manifestacija održava u sedam izložbenih prostora i Sveučilišnoj knjižnici, a najviše nude Astronomski centar, Gradski muzej i MMSU. Radionica puhanja stakla tradicionalno je organizirana u zadarskom Muzeju antičkog stakla. Galerija likovnih umjetnosti u Osijeku predstavlja 23. Slavonski biennale, a Bjelovar izložbu fotografije “Prag” S. Abadžića. Muzej grada Iloka mjesto je održavanja radionice Ex libris u grafičkoj tehnici linoreza. Jasenovac osvjetljava Cvijet B. Bogdanovića i predstavlja izložbu s osvrtom na kuhinjske recepte nastale u logoru S. Gradiška u vrijeme najveće gladi. U Lošinjskome muzeju sluša se glazba od 50-ih godina do danas.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije