Dokumentarni film “Srbenka” redatelja Nebojše Sljepčevića ušao je u konkurenciju za nagradu EFA, koja je europski pandan Oscara i najveće filmsko priznanje na Starom kontinentu!
Tu veliku vijest jučer je objavila Europska filmska akademija, a uz “Srbenku” se za kipić natječe još 14 dokumentarnih filmova iz cijele Europe, među kojima će biti odabrano pet finalista. U konkurenciji je i srpski dokumentarni film “Druga strana svega” redateljice Mile Turajlić, koja govori o sudbini svoje obitelji obilježenoj Drugim svjetskim ratom, a kasnije i raspadom Jugoslavije. Podsjetimo, film “Srbenka” svjetsku je premijeru imao na uglednom festivalu Visions du Réel u Nyonu gdje je nagrađen posebnim priznanjem žirija, nakon čega mu je u Cannesu uručena nagrada Doc Alliance, koju dodjeljuje žiri sedam uglednih europskih dokumentarnih festivala.
Radilo se o prvom takvom priznanju za jedan hrvatski film, a žiri je tada ocijenio da je “Srbenka” “vrlo važna te istodobno univerzalna priča o osobnoj i kolektivnoj nepravdi koju sa sobom nosimo kao teško breme te pokušaj izražavanja tog osjećaja kroz ograničen, a opet moćan umjetnički izražaj”.
Počevši kao kronika priprema za predstavu “Aleksandra Zec” Olivera Frljića protiv koje su prosvjedovali hrvatski branitelji, film je postao otrežnjujuća analiza položaja srpske manjine u Hrvatskoj, s posebnim fokusom na to kako se ksenofobija odražava na mlade generacije koje se rata i ne sjećaju, ali itekako žive njegove posljedice.
– Film sam napravio prije svega za domaću publiku, u nadi da ćemo otvoriti neke teme, da će moje dijete odrastati u barem malo boljem svijetu od današnjega. Nakon premijere prilazili su mi ljudi koji su imali potrebu podijeliti svoja iskustva odrastanja uz stigmu drukčijih. Vrijeme je da o tome počnemo govoriti – rekao nam je Nebojša Sljepčević nakon hrvatske premijere u Motovunu, gdje je također dobio posebno priznanje žirija.
Vijest o ulasku u konkurenciju za nagradu EFA dočekao je u Sarajevu, gdje je za “Srbenku” bilo gotovo nemoguće pronaći ulaznice.
– Ne mogu vjerovati da sam u konkurenciji s Talalom Derkijem, Milom Turajlić ili Raduom Judeom, čiji me najnoviji film upravo oduševio u Sarajevu. Radio sam “Srbenku” bez kalkulacije, bez želje da se dodvorim strancima. Činjenica da film ovako snažno odjekuje u inozemstvu vjerojatno govori i o tome da je danas u cijelom svijetu postalo neugodno biti drukčiji. “Srbenka” za inozemnu publiku možda nije priča o Srbima i Hrvatima, nego o djeci koja odrastaju misleći da su zbog nekog svojeg obilježja manje vrijedna – rekao nam je Sljepčević, najavljujući hrvatsku kinopremijeru za kraj rujna.
MILENA ZAJOVIĆ možete li nam reči nešto o sudbini VERICE NIKŠIĆ koja je imala 13 godina kada je ubijena od četnika.