Ona pobjegne iz naoko sretna i bogata braka jer se ne može nositi s mišlju o djeci. Bijesni muž u traumatičnom razvodu otme joj sve što je imala - i novac i nekretnine. Nakon toga, kako bi iznova pronašla samu sebe, svoj život i vlastitu dušu, kreće na put oporavka - godina dana na tri lokacije: četiri mjeseca u Italiji (gdje jede), četiri u Indiji (gdje moli) i četiri na Baliju (gdje se ponovo zaljubljuje).
To je najkraći mogući sažetak svjetskog bestselera Elizabeth Gilbert “Jedi, moli, voli” (VBZ, urednica Jasna Grubješić, prijevod Aleksandra Barlović, 99 kuna), knjige koja je prodana u više od osam milijuna primjeraka i po kojoj je smimljen istoimeni film, koji sljedeći tjedan dolazi u naša kina. Na žalost, priča je to o vrlo razmaženoj i zaista površnoj ženi, koja traga za smislom života. Iz svake rečenice jasno izbija vješt marketinški trik o životnoj nesreći za koju nema razloga, a odrađen je toliko vješto da je autoricu tih “memoara” časopis Time stavio na listu sto najutjecajnijih ljudi na svijetu. Očito je bilo dovoljno dokonih razvedenica koje su željele slijediti njezin recept. No, to je Amerika, pa tko želi neka vjeruje da se razvodom shrvane žene provode po bijelom svijetu dok one naše završavaju u Autonomnoj ženskoj kući, koju će tako i tako uskoro ukinuti, jer je hrvatskoj Vladi spašavanje ženskih života preskupo.
Sama knjiga štivo je od kojeg ne treba bježati. To je vješto oblikovan put u raj i naručje muškarca koji će ispraviti sve što su njegovi prethodnici zeznuli, no nikako ne treba nasjesti i očekivati poneki mudar odgovor ili životni recept. Ipak, čita se lagano - taman za jedan kišni vikend - a najbolje su stranice koje se bave Italijom, dobrom hranom, sladoledom, najfinijim tijestom za pizzu... Hollywood, naravno, nije odolio zovu zveckajućih novčića. Bit će zanimljivo vidjeti kako je površan siže postao još površniji. No, svaki razlog za Javiera Bardema - dobar je razlog.
Površan je ovaj cijeli tekst. Novinar treba da informira i ne donosi svoje ljubomorne zaključke, jer nije sposoban napisati ni kvalitetan članak a kamoli knjigu. Ako želite iznijeti svoje mišljenje onda ga napišite u svom blogu, a ne u članku. Jedna od osnovnih lekcija novinarstva je: BUDITE INFORMATIVNI A NE JALNI I PISATI BEZOBRAZNE ZAKLJUČKE. I pustite da svako po sebi prosudi knjigu i doživi je. Početak knjige nije površnost nego depresija...