BEZ ZAŠTITE

Jesu li Ujedinjeni Narodi ugrozili život Georgea Clooneya?

21.02.2009.
u 13:42

Popularni glumac i redatelj jedna je od onih slavnih osoba koje su odlučne iskoristiti svoju slavu i fotografe koji ih svuda prate za privlačenje pažnje na neke od najozbiljnijih problema suvremenog svijeta. Clooney se najviše bavi problemima užasnih konflikata i humanitarne katastrofe u istočnoj Africi, i nekoliko puta je posjetio sudansku regiju Darfur i susjedni Čad, gdje se upravo nalazi.

No, novinar New York Timesa Nicholas D. Kristof, koji s Clooneyem putuje po Čadu, u svojoj je kolumni od petka optužio dužnosnike UN da su željeli ograničiti Clooneyev angažman, i da su ga lišili oružane pratnje i zaštite dok se kretao iznimno opasnim područjima u toj afričkoj zemlji.

Kristof je napisao da je Clooneyu pokušan "biti stavljen povez preko usta" da bi ga se ušutkalo u politički osjetljivoj situaciji dok Haaški sud priprema službenu optužnicu protiv sudanskog predsjednika Omara Hassana al-Bashira kojeg smatraju najodgovornijim za krizu u Darfuru, koja se prelila i u susjedni Čad.

Očito zabrinuti da bi g. Clooney mogao reći nešto vrlo kritično o g. Bashiru – možda osuditi genocid? – iz UN su me u srijedu nazvali da kažu kako povlače, što odmah stupa na snagu, sigurnosnu pratnju g. Clooneya dok se on kreće putevima duž sudansko-čadske granice. To se meni čini sitničavim i pakosnim… 

I vozila UN koja se kreću tuda moraju imati vojnu pratnju. Ako su u UN prevelike kukavice da bi štitili vlastite veleposlanike dobre volje, zato što bi oni mogli kritizirati genocid, onda nije ni čudo što međunarodna zajednica ne uspijeva zaštititi stotine tisuća unesrećenih u ušutkanom Darfuru – napisao je novinar u svojoj kolumni u Timesu.

Glasnogovornica UN Michele Montas na Kristofove tvrdnje odgovorila je izjavom da snage UN ne pružaju usluge zaštite nikome u toj regiji i da se za pomoć oslanjaju na lokalne organizacije. Ona je istaknula da Clooney nije u Čad otišao u sklopu nikakve UN-ove inicijative već se svojom voljom zaputio u to opasno poprište velike humanitarne katastrofe, i da u UN "još uvijek pokušavaju procijeniti činjenice".

Očito da u UN, kad su 31. siječnja 2008. službeno imenovali Georgea Clooneya "UN-ovim glasnikom mira" nisu očekivali da njihov glasnik bude glasan i više nego što njima odgovara, i da je u stanju ne čekati službene dogovore i "procjenu činjenica" nego mrdnuti stražnjicom i otići osobno se uvjeriti što se događa u Africi.

Ako preživi prolazak kroz afričke zabiti, Clooneya idući tjedan očekuje već dogovoren osobni sastanak s Barackom Obamom u Washingtonu. Clooney je najavio da će od američkog predsjednika zatražiti dodatan trud oko normalizacije situacije u toj afričkoj regiji: "Mi želimo da on imenuje visokorangiranog profesionalnog diplomata koji će pregovarati i svakodnevno raditi na postizanju mirovnog dogovora. Bio sam ovdje i prije tri godine i u nekim stvarima se ništa nije promijenilo. To je status quo. problem je u tome što je ovaj status quo neprihvatljiv."

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije