Kina, koja već godinama bilježi ekonomski rast, razvija i svoju kulturu. A uz to, želi intenzivnu suradnju s Hrvatskom, pa i na području bibliotekarstva, dojam je Ljiljane Sabljak, voditeljice zagrebačke Gradske knjižnice, koja je uz ravnateljicu Davorku Bastić bila na međunarodnoj bibliotekarskoj konferenciji u Shanghaiju.
- Nama je grad Shanghai, inače pobratim Zagreba, darovao 250 vrijednih knjiga na kineskom i engleskom. S Kinezima imamo izvrsnu suradnju, premda je tu riječ o radu sa 20 milijuna stanovnika. Posjetili smo i grad Hangzhou, grad Marka Pola, grad spomenik koji svakako treba vidjeti i doživjeti. Treba reći da knjižnice u Kini imaju jako puno prostora i izgledaju fenomenalno. Knjižnica u Shanghaiju tako ima 90.000 četvornih metara prostora. Nema upisnina, knjižnice su maksimalno informatizirane, imaju bogate fonoteke u kojima se slobodno mogu gledati filmovi. Besplatna je i upotreba računala - priča Lj. Sabljak.
Gostima konferencije kineski domaćni organizirali su prebogat program. Odnosi se to posebno na predstavu u kojoj se uz pomoć svih mogućih tehničkih naprednih pomagala dočarava cjelokupna povijest Kine. Pred gledateljima teku jezera, koristi se pirotehnika u kojima su Kinezi majstori, pričaju se mitološke priče, koje su, sjeća se Lj. Sabljak, očarale gledatelje.
- Kinezi puno čitaju i puno objavljuju. Knjige su im kvalitetne. Jako su na cijeni knjige iz ekonomske znanosti. EXPO, koji još traje, shvaćen je kao prozor u svijet. Interes za posjet Svjetskoj izložbi je neviđen. Izvrsno je posjećen i hrvatski paviljon - kaže Lj. Sabljak uime zagrebačke Gradske knjižnice koja će sa Shanghaijem još produbiti suradnju.
Za boravka u Pekingu, delegaciju Gradske knjižnice toplo je ugostio i hrvatski veleposlanik u Kini Ante Simonić.