atlanta

Lightune.G među finalistima natjecanja Georgia Tech Centra

Lighterature Reading
arhiva
17.02.2012.
u 14:05

Različiti izvori svjetla (neon, halogen, LED, upaljači, videoprojekcija, itd.) generiraju različite frekvencije zvuka koje se daljnjim procesuiranjem mogu pretvarati u modularni glazbeni komad, a osnovna frenkvencija je 50 herca

Luminoakustička kompozicija "Lighterature Reading" u izvedbi umjetničkog dvojca Lightune.G (Bojan Gagić i Miodrag Gladović) predstavljena je jučer u finalu međunarodnog natjecanja inovatora glazbenih instrumenata na Georgia Tech Centre for Music Technology u Atlanti. Margaret Guthman Musical Instrument Competition potiče glazbeno-tehnološka istraživanja, traži nova rješenja, nove glazbene instrumente i softver te jednom godišnje u finalu natjecanja okuplja najbolje inventore glazbenih instrumenata iz cijelog svijeta. Na ovogodišnjem se natjecanju za glavnu nagradu natječe 24 inovatora iz devet zemalja svijeta, a njihove glazbene instrumente ocjenjuju umjetnik i istraživač Atau Tanaka i glavni inženjer Moog Musica Cyril Lance.

 Lighterature Reading temelji se na konverziji svjetla iz svjetlosnih objekata u tonske slike korištenjem fotoelektričnog efekta u solarnim panelima. Otud i naziv kojim je definirana tehnika izvođenja i skladanja – luminoakustika. Različiti izvori svjetla (neon, halogen, LED, upaljači, videoprojekcija, itd.) generiraju različite frekvencije zvuka koje se daljnjim procesuiranjem mogu pretvarati u modularni glazbeni komad. Osnovna frekvencija je 50Hz (ton G), a dobivena je iz konverzije svjetla kazališnog reflektora.

 Dio programa finala natjecanja možete pratiti danas od 19 do 20.30 sati po lokalnom vremenu na linku www.gtcmt.gatech.edu/guthman2012.

Po povratku iz Atlante Lightune.G nastavlja s pripremama za dva koncerta Muzičkog salona SC, koja će se održati 16. svibnja 2012. na terasi Kluba SC i u velikoj dvorani Teatra &TD. Naime, Gagić i Gladović istražuju i obrnuti postupak stvaranja luminoakustičke kompozicije, pri čemu se za generiranje frekvencija zvuka koristi prirodna sunčeva svjetlost, a ne umjetni izvori svjetla. Stoga se upravljanje zvučnim frekvencijama i oblikovanje zvuka te skladanje i izvođenje postiže obrnutim postupkom oduzimanja, a ne dodavanja svjetla.

 

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije