Recentna dostignuća u konzervaciji i restauraciji suvremene umjetnosti bit će predstavljena u Muzeju suvremene umjetnost, koji u suradnji s Veleposlanstvom Sjedinjenih Američkih Država u Zagrebu organizira konzervatorsko-restauratorsku radionicu. Vodit će je istaknuti znanstvenik prof. Richard Wolbers, kemičar koji je svojim radom unaprijedio konzervatorsko-restauratorsku, a time i muzejsku struku diljem svijeta. Radionica pod nazivom „Metode čišćenja slika“ održat će se u MSU od 6. do 10. lipnja.
Prof. Wolbers će prvi put u Hrvatskoj predstaviti u teoriji i praksi metode čišćenja slika otopinama, emulzijama i gelovima koji dugoročno ne ostavljaju trag i promjene na tretiranim površinama. Njegove su metode čišćenja donijele prosperitet konzervatorsko-restauratorskoj struci jer efikasno čiste i najosjetljivije predmete bez oštećivanja. Već su danas aktualne, a u budućnosti će biti nezaobilazne u tretmanu umjetničkih djela. Ciljana su skupina hrvatski restauratori koji u svom svakodnevnom radu čiste umjetnine, ali katkad se prilikom uklanjanja površinskih nečistoća ili preslika na slikanoj površini događaju kemijske promjene koje nisu odmah vidljive okom.
Wolbersov je životopis impresivan, no važno je istaknuti da bez njegovih otkrića u području čišćenja umjetničkih obojanih površina ne bi bilo moguće održavati i restaurirati osjetljive i nepredvidive suvremene umjetničke materijale. Osim što je Wolbersov način etički ispravan i učinkovit, nezamjenjiv je kada je riječ o suvremenim slikama slikanim netradicionalnom tehnologijom. Metoda je primjenjiva na sva razdoblja i sve vrste umjetničkih predmeta, ali je svakako donijela dobrobit na području konzervacije i restauracije djela moderne i suvremene umjetnosti. Velika je prednost ekonomičnost postupka jer pravilnim čišćenjem slike neće biti potrebno često ponavljati tretman i time dodatno izlagati umjetninu riziku.