Divnu stranu antičkoga doba zbog koje je ono postalo humanističkim i odgojnim idealom ne samo 19. stoljeća predstavit će nam izložba \"Alegorija i Arkadija – antički motivi u umjetnosti hrvatske moderne\" koja se u Klovićevim dvorima otvara 26. rujna, a trajat će do 28. prosinca. Autorski je to projekt triju autorica – Petre Vugrinec, dr. sc. Irene Kraševac i Darije Alujević. One su odabrale hrvatske umjetnike koji su u svoj rad krajem 19. i početkom 20. stoljeća uklopili antičke teme i sami smatrajući antiku umjetničkim i etičkim vrhuncem u povijesti čovječanstva.
Temelji civilizacije
– Djela su to koja mogu stajati u bilo kojoj svjetskoj galeriji – kaže Petra Vugrinec, a riječ je velikanima poput Bukovca, Medovića, Tišova, Auera, Čikoša Sesije... Više je od 130 eksponata velike ljepote, od ulja, grafika, do primijenjene umjetnosti. Produkcija je to autora motivima vezana uz ključne projekte, istaknula je Vugrinec, poput Školskog foruma (današnjeg Muzeja Mimara), zgrade HNK ili NSB-a iz 1913. pod ingerencijom Isidora Kršnjavog koji je ulogu grčke i rimske kulture smatrao temeljem europske civilizacije. Motivi su tu iz Odiseje, Ilijade i Vergilijevih Metamorfoza.
Čak iz Titove zbirke
– Upravo umjetnost na prijelazu 19. u 20. stoljeće, u kojem antički motivi prestaju biti dio povijesne tematike, a postaju žanr, nadahnjuje na nove interpretacije koje ćemo vidjeti na izložbi – ističe dr. Kraševac. Jaka je poveznica s modernim razmišljanjem o antici. Dolaze umjetnine iz privatnih zbirki, pa čak i Titove. Tu su Bukovčeve Patricijke, ali i djela njegova profesora, zanemarenog majstora Kabanela! Među skulpturama najpoznatije su, dakako, Meštrovićeve. Upoznajmo, dakle, i druge! Darija Alujević izdvojila je raritet: Valdecove nepoznate modele za Umjetnički paviljon.
Ravnateljica Marina Viculin novinarima je jučer na presici između ostalih najavila projekt Kontejnera \"Ekstravagantne godine\" i izložbu Milene Pavlović Barilli koju je nazvala našom Fridom Kahlo!