U kojim je okolnostima Ante Gotovina napustio Legiju stranaca i kako se priključio Hrvatskoj vojsci? Je li u francuskoj sudjelovao u velikoj pljački dragulja? Je li u suradnji s predsjednikom Tuđmanom sudjelovao u trgovini oružjem i kakva je njegova veza s putovima droge na zadarskom području u vrijeme rata?
To su samo neka od pitanja koja se otvaraju u predstavi "Mauzer" redatelja Boruta Šeparovića, o kojoj već danima bruje politička i kulturna javnost.
– Čim predstava ponovno bude na repertoaru Zagrebačkog kazališta mladih, naš će je odvjetnički tim pogledati i procijeniti ima li osnova za tužbu zbog klevete generala Ante Gotovine – rekao nam je njegov odvjetnik Luka Mišetić, koji se trenutačno nalazi u SAD-u pa nije bio u prilici osobno pogledati "Mauzera".
Imali je prije tiska
Ono što bi mu u predstavi moglo najviše smetati jest korištenje dijelova knjige "Gotovina – stvarnost ili mit" novinara Ivice Đikića, Davora Krile i Borisa Pavelića, koje su branitelji generala Gotovine početkom godine već tužili zbog klevete.
– Činjenica je da smo se koristili nekim Đikićevim navodima. Kad smo počeli pripremati predstavu, njegova knjiga još nije ni izašla iz tiska, ali imali smo dio rukopisa. U pripremama smo se isto tako koristili knjigom Nenada Ivankovića, koja jasno veliča Gotovinu. Ni jednu od njih ne uzimamo kao ispravnu, već nam pomažu da stvorimo što širu sliku o percepciji Ante Gotovine u domaćoj javnosti – kaže nam dramaturg Goran Ferčec.
I zaista, njegov konačni tekst vješto integrira najoprečnije teze o našem generalu, stvarajući kod gledatelja potrebu za stalnim propitivanjem istine.
Tako, primjerice, glumica Jadranka Đokić u predstavi čita famozne brijunske transkripte u kojima glas koji se često pripisivao Gotovini pokojnog predsjednika Tuđmana pita o isplati 70 milijuna dolara "dobavljačima", a glumac Zoran Čubrilo uzvikne: "Stani! Ako dobro poslušate, čut ćete da to nije glas generala Gotovine, nego generala Zagorca, a svi znamo gdje je sada on i zašto."
Ključan konačni dojam
– Drago mi je ako predstava nije tek igrokaz po Đikićevu predlošku. Dok ne vidim, ne mogu iznositi tvrdnje o mogućoj tužbi. Za našu je procjenu ključno kako će gledatelji tumačiti iznesene tvrdnje, odnosno hoće li se na njih ostaviti dojam da su jedne tvrdnje istinitije od drugih – kaže nam odvjetnik Mišetić, koji nije htio komentirati naše pitanje o Dunji Gotovini, koju se također otvoreno spominje u predstavi, a koja je navodno i sama najavila dolazak u ZKM u pratnji odvjetnika.
– Meni je drago da svi koji mogu dođu i pogledaju predstavu. Ona se bavi biografijama i proturječnostima, a na gledatelju je da procijeni što je prava istina – kratak je bio redatelj Borut Šeparović, za čiju će se predstavu sada sigurno tražiti ulaznica više.
Očito j je za koga kamočedo ili sumpor radi,plačenik Veritasa i Save Štrpca.