HNK Zagreb je u petak predstavio novo gostovanje na svojoj sceni, predstavu koja je nastala u koprodukciji, još jedno djelo slavnog njemačkog redatelja koji slovi za jednog od najboljih na svijetu. U subotu će zagrebačka publika, vidjeti predstavu "Vernon Suboteks 1", nastalu po slavnom romanu Virginie Despentes, u produkciji berlinskog kazališta Shaubühne i u režiji Thomasa Ostermeiera. Upravo je rad ovog redatelja dobro poznat zagrebačkoj kazališnoj publici, s njegovom je predstavom 2003. godine (bila je to Ibsenova "Nora") otvoren prvi Festival svjetskog kazališta, a on se u proteklih 19 godina svojim izvanrednim djelima j često vraća u Zagreb.
Na tome mu je zahvalila intendantica HNK Zagreb Dubravka Vrgoč, kojoj je Ostermeier uzvratio kako je njihov novi dolazk u Zagreb i čin solidarnosti, jer je vijest da ona odlazi sa čelnog mjesta HNK Zagreb doživio kao kulturni šok i kraj jedne blistave kazališne ere. Novo djelo redatelja koji je poznat po suvremenim verzijama najvećih svjetskih klasika zapravo je suvremenu adaptaciju suvremenoga predloška, romana cijenjene francuske spisateljice francuske spisateljice i filmašice Virginie Despentes, čitane i u Hrvatskoj.Biti će to tek prvi dio njene trilogije, predstava koja u četiri sata donosi, kako kaže sam redatelj glazbeno-izvedbenu odiseju suvremenim Parizom.
Priča je to o vlasniku nekad popularne pariške trgovine ploča koji uslijed razvoja digitalnih usluga propadne, izgubi trgovinu i na kraju završava na ulici, gdje započinje put 'couchsurfinga' kod starih prijatelja i ljubavnica. To ga vodi na putovanje u dubine potpuno nesigurnog društva koje karakteriziraju podjele, klasne nejednakosti i društveno zanemarivanje. Redatelj je naglasio da je predložak za predstavu značajno skraćen, na nekih 40 posto, pa ona traje "samo" četiri sata umjesto osam, koliko bi trajala u suprotnome, a predstavlja paletu zanimljivih likova – na pozornici ih je 16.
"Za ovaj je komad izuzetno važna glazba – na pozornici je čitavo vrijeme i bend. U konačnici, on se dotiče puno za mene važnih pitanja i doista pokušava ponuditi široku sliku svega onoga što se događa sa svijetom danas i što smo izgubili u proteklih 30 godina", poručio je Ostermeir.