Bazen s malo vode na dnu. Teški i vrući ljetni dani. Društvo, više ili manje bogatih besposličara na ladanju. To je Čehov, njegova prva drama Platonov ili Drama bez naslova, koju je napisao kada mu je bilo samo 18 godina i koja, na neki način, sublimira sve motive kojima se kasnije bavio u svojim mnogo slavnijim djelima, drama koja u originalu traje punih osam sati.
Niže od srca
No, na probi u kazalištu Gavella, koja će Platonova premijerno izvesti u petak, 20. travnja, dočekale su nas dame u raskošnim dugim haljinama, muškarci u lanenim odijelima i japankama, ali i majicama s logom Zagora. Doslovce smo se našli u nekom pomaknutu vremenu, ali baš je to ono što zanima redatelja Samu M. Streleca, gosta iz Slovenije kojeg gledatelji Gavelle dobro poznaju, a vole prije svega zbog Četvrte sestre.
– Pokazalo se da su ljudi isti kao što su bili u Čehovljevo doba. Imamo isto srce, ali i ono što je niže od srca. Izgleda da je Čehov sve to znao. Ne bih rekao da je to zbog toga što je bio liječnik. I mi sve znamo. Samo je on imao dovoljno hrabrosti da o tome svemu govori – objašnjava redatelj.
Jedan od velikih problema bio je i kako tekst koji bi trajao osam sati “sažeti” na vrijeme primjereno sadašnjosti. Redatelj i dramaturg Dubravko Mihanović uspjeli su svesti Platonova na dva i pol sata i, kako redatelj kaže, fokusirati ga na temu Platonov i njegove žene.
Završetak veze
– Platonov je čovjek od 27 godina koji se suočava s prolaznošću života i koji shvaća da od karijere, lagodnog života ili sretnog braka neće biti ništa. Nije li nam i to blisko, baš kao i pokušaj da se tome odupremo u ženskom naručju – smije se redatelj koji se s novinarima na javnoj probi zafrkavao kako moraju biti pažljivi jer njegova žena kod frizera čita hrvatske ženske revije.
No, kada se zafrkancija i ležernost maknu u stranu, sve u Gavelli miriše na novi hit. Jasna je Strelecova fascinacija Čehovim, jer ističe da je nevjerojatno kako je veliki Rus takvo djelo napisao kad mu je bilo samo osamnaest godina, a da mi, 200 godina poslije, to čitamo kao nama bliske probleme: od žena, života, dugova, propasti banaka...
Na sceni je veliki ansambl Gavelle, na čelu s Bojanom Gregorić Vejzović kao Anom Petrovnom i Živkom Anočićem kao Platonovim. Strelec kaže da mu je velik motiv za ovu predstavu bio i povratak u Gavellu, mogućnost da radi s glumcima s kojima još nije imao prilike raditi, i tu posebno ističe Filipa Šovagovića:
– Kad stanete na početku ovakvog posla pred glumce koji vas uvijek gledaju velikim očima, to je kao početak neke nove ljubavne veze. A nikada ne znate kako će završiti.