Iako je na američkom istraživačkom brodu Hercules u srijedu cijelog dana plovila i ministrica kulture Andrea Zlatar Violić, domaći ronioci u dubokom moru ispred Župe Dubrovačke nisu naišli na očekivane arheološke nalaze. Već drugu godinu zaredom skupocjeni brod RPM Nautical fondacije u suradnji sa stručnjacima zadarskog Međunarodnog centra za podvodnu arheologiju sofisticiranom aparaturom istražuje dno od Prevlake prema Dubrovniku. U srijedu je troje hrvatskih ronioca predvođenih ravnateljem zadarskog Centra Lukom Bekićem tragalo za antičkim brodom dugim devet metara koji je po svojoj prilici prevozio amfore i za ostacima drvenog broda koji bi mogao datirati s početka 20. Stoljeća. No valovi i zamućeno more nisu potvrdili nalaze koje su sugerirale precizne trodimenzionalne snimke koje je izradila međunarodna posada broda koji je u vlasništvu filantropa Georgea Robba.
_ Sa istraživanjem nastavljamo do nedjelje, pa je moguće nalaženje važnih nalaza. Moramo biti brži od pljačkaša i iskoristiti priliku koju nam pruža ovaj izvrsno opremljeni brod _ rekao je Luka Bekić. Ministrica Zlatar Violić najavila je osnivanje atraktivnog Muzeja podvodne arheologije u Zadru koji će biti ustanovljen pod strogim nadzorom UNESCO-a, a istaknula je i važnost zaštite kulturnih dobara koja se nalaze pod morem.
Brod Hercules koji plovi pod malteškom zastavom a previđen je za plovidbu Mediteranom u hrvatske je vode doplovio na Veliku Gospu. Prije toga bio je u Albaniji čije je podmorje prepuno bogatim nalazištima koja su, na žalost, bez velike kontrole, dok ovoljetno desetodnevno istraživanje crnogorskog podmorja nije dalo rezultata. Desetodnevni boravak Herculesa u Hrvatskoj stoji 1,5 milijuna kuna, od čega je naše Ministarstvo kulture dalo 80.000 kuna. Lani je uočen veći broj potencijalnih nalazišta od kojih će se neka ove godine istražiti pomoću ronioca koji rone na dubinama do četrdesetak metara. Sam Hercules skenira stanje podmorja do dubina od čak stotinjak metara. Iako se ispred Cavtata već nalazi zaštićen arheološki park sa velikim brojem amfora, taj je atraktivni dio Jadrana još uvijek slabo istražen.
_ Osobno sam ponosan na istraživanje neolitičkog naselja u blizini Pakoštana sa sojenicama koje upravo traje, kao i na lanjsko otkriće bizantskog broda iz osmog stoljeća koji smo našli ovdje u blizini ispod konavoskih stijena, te na šivani brod pronađen kod Savudrije _ veli Luka Bekić koji sa svojom ekipom, ali i stručnjacima sa Herculesa ovih dana nastavlja ronjenje južnim Jadranom u potrazi za važnim podmorskih otkrićima. A američki brod star pola stoljeća i slijedeće će godine zaploviti južnim Jadranom u potrazi za vrijednim blagom koje krije krajnji jug Hrvatske, nekada važno stjecište trgovačkih puteva.