"povijest bestijalnosti"

Predstava Ivice Buljana nominirana za najbolju norvešku predstavu

detnorsketeatret
03.12.2020.
u 10:45

Predstava "Povijest bestijalnosti" hrvatskog redatelja Ivice Buljana, produkcija kazališta Det norske teatret u Oslu, nominirana je za najbolju predstavu u Norveškoj u 2020. godini, zbog inovativnog pristupa u postavljanju zahtjevnog književnog materijala Jensa Bjørneboea.

Predstava je premijerno izvedena 28. kolovoza ove godine u Det norske teatret (Norveškom narodnom kazalištu) u Oslu, gdje je Ivica Buljan prije dvije godine, u sklopu velikog europskog projekta kojem je jedan od nositelja Hrvatsko narodno kazalište u Zagrebu, režirao "Kraljevo" Miroslava Krleže.

Autorski tim "Povijesti bestijalnosti" čine i kostimografkinja Ana Savić Gecan, scenograf Aleksandar Denić te autor glazbe Mitja Vrhovnik Smrekar.

Kako se navodi u obrazloženju časopisa Subjekt, koji provodi izbor najboljih u svim kategorijama, Nominaciju za najbolju predstavu u Norveškoj u 2020. godini predstavi Ivice Buljana donijela je ocjena kako je taj iščekivani komad mračne bestijalnosti "koja s vremena na vrijeme skreće u čistu komiku", ne samo jedna od najboljih, već možda i najinovativnija predstava godine u toj zemlji.

Materijal je Buljan uzeo iz najvažnijeg djela norveškog pisca Jensa Bjørneboea, te svojim projektom "Povijest bestijalnosti" izazvao ogromno zanimanje, ističe Subjekt.

Autor trilogije "Povijest bestijalnosti" Jens Bjørneboe rođen je 1920. godine. Autor je romana, drama, pjesama i eseja. Počinio je samoubojstvo 1976., a danas ga se iznova otkriva kao jednog od najznačajnijih pisaca 20. stoljeća, čijoj je popularizaciji znatno pridonio jedan od najpoznatijih suvremenih norveških književnika Karl Ove Knausgård. 

Buljan se u svojoj predstavi usredotočio na adaptaciju romana "Barutana" (1956.), druge knjige u Bjørneboeovoj trilogiji, koja predstavlja jednu od najoštrijih kritika suvremenih političkih elita, prije svega staljinizma i zapadnih "demokratskih" sistema, koji su isto tako ogrezli u krvi.

Radnja se događa u ograđenom i dobro čuvanom prostoru koji je nekad služio kao barutana, a sad je neka vrsta azila za bogate pacijente, uglavnom teške kriminalce s ozbiljnim poremećajima. Glavni junak Jens zajedno s doktorima i pacijentima uzima LSD i hašiš i kroz tu kaotičnu vizuru piše svoje životno djelo povijest bestijalnosti ljudskog roda. Roman je žanrovski blizak Pasolinijevom filmu "Salo ili 120 dana Sodome", Kubrickovoj "Paklenoj naranči" i filozofskim studijama Michela Foucaulta.

U režiji hrvatskoga redatelja smatranog jednim od najboljih redatelja na kontinentu, "Povijest bestijalnosti" bila je jedna od najmračnijih predstava ove godine, piše Subjekt u obrazloženju nominacije. Napominje kako je Buljanovo postavljanje "Barutane" izazvalo velika očekivanja, a "rezultat je bio sve, samo ne ono što smo očekivali".

"Seks, punk, votka i buka. Ovdje se zavija, masturbira, razbija, a humor povremeno pršti od pubertetskih banalnosti. Buljan zasigurno ne slijedi recept za 'dobro' kazalište. Zaista su potrebni ljudi s posebnom kulturom da svladaju ovakav materijal, i to je sjajno postignuto. 'Povijest bestijalnosti' bila je ne samo jedna od najboljih, već možda najinovativnija predstava godine", ističe se u obrazloženju nominacije.

Dramaturg predstave je Anders Hasmo, a u njoj glumi prva postava Norveškog narodnog kazališta, Oddgeir Thune, Hilde Olausson, Jukie Moe Sando, Eivin Nilsen Salthe, Frode Winther, Geir Kvarme, Amel Bašić, Kyrre Hellum i Joachim Daniel Rafaelsen.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije