ZAGREB - Među milijunima kompaktnih ploča na američkom tržištu, nalazi se i snimka korizmenih napjeva s otoka Hvara. Nedavno je tu istu snimku otkupila i pariška Arcora, pa će hrvatsko crkveno pjevanje s jednog od gospodskijih jadranskih otoka doživjeti i izdanje za japansko, francusko, englesko, njemačko i talijansko tržište. Na početku sljedećeg tjedna upravo će snažni, sonorni muški glasovi zbora crkve sv. Stjepana iz Starog Grada te pučkih pjevača crkve sv. Duha iz Vrbanja na Hvaru zapjevati i na otvaranju velike hrvatske izložbe "Tri pisma, tri jezika" u berlinskoj Državnoj biblioteci. Prije gostovanja u Berlinu pučki će pjevači sa Hvara biti i atrakcija zagrebačkog Festivala sv. Marka gdje u istoimenoj crkvi nastupaju u subotu navečer.
Čime su to pučani s Hvara osvojili glazbene producente i publiku? I kako je to hrvatska tradicijska glazba dobila dobitni izvozni proizvod koji je prepoznao i glazbenik i producent Nenad Bach, trenutno stanovnik New Yorka?
Godine 1995. je Mate Franetović, voditelj zbora crkve sv. Stjepana iz Staroga Grada uz pomoć tri pjevača iz Vrbnja koji izvode "Gospin plač" koncipirao produhovljeni program s tradicionalnim melodijama koje se već stoljećima izvode na Hvaru u vrijeme Velikoga tjedna. Crkveni pjevači u bijelo-plavim odorama pri pjevanju se i kreću crkvom, baš kao što su se u povorci "za križem" kretali stoljećima. Pjevaju pobožne pjesme naučene ne iz nota nego iz usmene predaje, u djetinjstvu kada su bili ministranti u crkvi. Danas kada se broj obreda na otoku polako smanjuje, otočni uglavnom zatvoreni svijet upravo čuvanjem korizmenih napjeva pokušava sačuvati bogatstvo jedinstvene tradicije, ali ne nauštrb duhovnosti.
Tu je iskrenost i autentičnost jako dobro osjetila i publika Amerike, gdje su Hvarani u organizaciji Nenada Bacha i Vedrana Deletisa dva puta gostovali, ali i Londona, Pariza... Pjevali su Hvarani i diplomatima u Ujedinjenim narodima, ali i na ekumenskim festivalima gdje ih slušaju kao pravi glazbeni jadranski sakralni dragulj koji nema usporedbe, bili su i na Papinoj misi na Žnjanu, a još će ovog proljeća nakon gostovanja u Berlinu i Potsdamu, na Baleare na veliki i raznorodni festival hrvatske kulture.
D. Derk