U noći s nedjelje na ponedjeljak dodijeljene su 84. nagrade Oscar, na kojima je bilo vrlo malo iznenađenja. Kao i na svim dosadašnjim dodjelama poput BAFTA-e i Zlatnih globusa nagrade u svim važnijim kategorijama odnio je "Umjetnik“, film koji evocira dobra ranog Hollywooda, svojom crno-bijelom fotografijom dajući protutežu vizualnim megaspektaklima kojih je u kinima danas više nego ikad.
Umjetniku su tako pripale nagrade za najbolji film, najboljeg redatelja (Michel Hazanavicius), najboljeg glumca (šarmantni Francuz Jean Dujardin), kostimografiju i originalnu glazbu, dok je Oscar za najbolju glumicu također očekivano pripao velikoj Meryl Streep za ulogu u filmu "Čelična lady“. Nagradu su dobile i šminkerice zaslužene za njenu dramatičnu transformaciju u bivšu britansku premijerku Margaret Thatcher.
Dominacija Europljana
Očita dominacija Europljana na ovogodišnjim Oscarima, kao i velik broj malih, nezavisnih filmova nominiranih za zlatne kipiće, mogla bi biti pokazatelj novog trenda u Američkoj akademiji filmske umjetnosti i znanosti. Nakon što su u prošlom desetljeću, opterećeni političkom korektnošću i stigmom elitnog bjelačkog kluba, napokon afirmirali i glumce drugih rasa, pa su neki čak sarkastično komentirali da je dovoljno biti tamnoputa žrtva zlostavljanja da bi osvojio Oscara, Akademija se sad polako okreće umjetničkom filmu, ostavljajući komercijalne spektakle po strani.
Poruku da je dosta gomilanja vizualnih efekata nauštrb kvalitete idealno je prenio crno-bijeli, nijemi film "Umjetnik“, koji je uspio spojiti suvremene filmske tehnike s motivima slavne filmske prošlosti. Osim njega, još je jedan film s velikim brojem nominacija ove godine igrao na kartu sentimenta prema filmskoj tradiciji. Radilo se o "Putu rata“ Stevena Spielberga, koji se snažno oslanjao na estetiku zlatnog doba Hollywooda i filmove poput "Zameo ih vjetar“, no akademcima se svježina Francuza Michela Hazanaviciusa ipak svidjela više od redateljskog sentimenta američkog doajena Stevena Spielberga.
Povratak filmskim počecima
Brojne referencije na filmske početke ima i "Hugo“ Martina Scorsesea, koji je također s pet osvojenih Oscara, ali više u "tehničkim“ kategorijama, pomalo ostao u sjeni Umjetnika. U ovoj dječjoj fantaziji smještenoj u Pariz 1930-ih važnu ulogu ima lik Georgesa Meliesa, pionira francuskog i svjetskog filma, najpoznatijeg po filmu "Put na Mjesec“ koji se smatra prvim znanstveno-fantastičnim filmom u povijesti kinematografije.
U godini pretrpanoj brojnim nastavcima komercijalnih uspješnica poput "Sumraka“ ili serijala o Bourneu, nagrađeni redatelji, ali i oni koji su im nagrade dodijelili, kao da poručuju – dosta je, vrijeme je za veliku inventuru i povratak korijenima.
POPIS DOBITNIKA:
Najbolji film
The Artist
Najbolji redatelj
Michel Hazavanicius, The Artist
Najbolji glumac
Jean Dujardin, The Artist
Najbolja glumica
Meryl Streep, The Iron Lady
Ostale kategorije:
Najbolja scenografija
Robert Richardson, Hugo
Najbolja kamera
Hugo
Najbolji kostimi
The Artist
Najbolja šminka
The Iron Lady
Najbolji strani film
A Separation
Najbolja sporedna glumica
Octavia Spencer, The Help
Najbolja montaža
The Girl with the Dragon Tattoo
Najbolje montaža zvuka
Hugo
Najbolje miksanje zvuka
Hugo
Najbolji dokumentarac
Undefeated
Najbolji animirani film
Rango
Najbolji vizualni efekti
Hugo
Najbolji sporedni glumac
Christopher Plummer, Beginners
Najbolja originalna glazba
Ludovic Bource, The Artist
Najbolja pjesma
Man or Muppet, The Muppets
Najbolji adaptirani scenarij
Alexander Payne, Nat Faxon, and Jim Rash, The Descendants
Najbolji izvorni scenarij
Woody Allen, Midnight in Paris
Najbolja izvedba uživo - kratki
The Shore
Najbolji dokumentarac - kratki
Saving Face
Kratki animirani film
The Fantastic Flying Books of Mr Morris Lessmore
Smeće nagrad,a toliko je degradirana da je i Nobelova nagrada za mir realnija nego Oscar. Smeće od filma dobio glavne nagrade, kao što je smeće od političara dobio Nobelovu nagradu za mir iako vodi 2 rata, a u trećem je sudjelovao (pogodili ste, Obama). Da francuski crno bjeli mutavi film im pokupio sve glavne nagrade, Francuzi im se smiju od srca koju foru su im prodali