U Zagrebu je ovoga tjedna predstavljena i puštena u prodaju jedinstvena antologija "Hrvatski antifašistički strip", koja na impresivne 332 stranice predstavlja najvažnija "partizanska" djela naših velikih strip autora Andrije Maurovića, Žarka Bekera, Julesa Radilovića, Ivice Bednjanca, Zdenka Svirčića, Borivoja Dovnikovića, Rudija Aljinovića i niza drugih velikana.
Ambiciozan posao sabiranja njihovih radova u jednu zbirku na sebe je preuzela udruga Strip forum, koja je ovih dana izdala i podjednako zanimljivu antologiju "Kad je strip bio mlad", a u svibnju i sveobuhvatnu zbirku "Osmoškolaca" Ivice Bednjanca.
Za razliku od drugih antologija, u kojima osim restauriranih tabli starih stripova u pravilu možemo naći i sjajne analitičke tekstove, u "Hrvatskom antifašističkom stripu" popratnog teksta gotovo da nema.
Josipovićev uvodnik
Tu je tek kratki uvodnik predsjednika Ive Josipovića, koji se navodno sam ponudio da ga napiše, oduševljen idejom i kvalitetom prethodnih izdanja Strip foruma.
Poznavajući zapaljivu ćud naših ljudi kad se spomenu ustaše i partizani, možda je i bolje pustiti da slike govore same za sebe. A ideoloških poruka u stripovima, čija su zajednička nit stilski realizam i crno-bijeli prikaz borbe dobra i zla kroz likove partizanskih boraca i poraženih Nijemaca, doista je mnogo. Neki od objavljenih radova mogu se čitati kao socijalistički udžbenici o 2. svjetskom ratu, s didaktičkim kadrovima poput onog u kojem se ustaša i partizan zlokobno mršte pod istim šljemom.
Naravno, treba naglasiti da su i uz propagandističku ulogu, koja bi mogla zasmetati onima koji ih budu čitali bez nužnog historijskog odmaka, stripovi prije svega vrijedna umjetnička djela te spomenici jednog minulog vremena, u kojem su se njegovale vrijednosti bratstva i jedinstva sa svim svojim implikacijama.
Nadživjeli Jugoslaviju
Uz predstavnike svih naroda i društvenih slojeva bivše Jugoslavije, u njima je posebna pažnja usmjerena na afirmaciju žena kao ravnopravnih sudionica narodnooslobodilačke borbe. Tu su i mitski prikazi djece-boraca koja po uzoru na Mirka i Slavka s lakoćom zarobljavaju naciste i njihove domaće saveznike.
Ti stripovi nisu samo prenosili dominantnu političku retoriku socijalističke vlasti – oni su bili i odraz i generator kolektivnog postratnog optimizma, na čijim se krilima obnavljalo razrušenu zemlju. Golema je historijska vrijednost zbirke neosporna, kao i kvaliteta autora. Riječ je o kulturnom naslijeđu koje je nadživjelo bivšu državu, i kao takvo ne smije pasti u zaborav ili biti svedeno na još jedan okršaj između "crvenih" i "crnih".
22.09.2012. u 08:55h c523h231 je napisao/la: Visenacionalne vojske kao sto su bili npr. partizani nigdje u svijetu nisu prihvacene kao oslobodioci za razliku od nacionalnih. =============== opet 100-postotna izmisljotina i laz. Partizane su priznali svi savjeznici - amerikanci, englezi, francuzi, itd, i direknto su jih podrzavali oruzjem i drugim, Ustashe su jedino priznali genocidni Nacisti