– Tako sam sretna što je Michelin prepoznao gastronomiju u Hrvatskoj, a izuzetno mi je drago i zbog Montea. Nisam bila, ali kolege kažu da su itekako zaslužili Michelinovu zvjezdicu. Ulaskom u Michelinov vodič Hrvatska dobiva puno kao turistička destinacija, a to puno znači i općenito za posao restorana, ali i za našu kuharsku struku – ne krije zadovoljstvo Ana Grgić, šefica kuhinje u zagrebačkom hotelu Esplanade, koji je dobio Michelinovu preporuku za oba svoja restorana Le Bistro i Zinfandel’s.
Sama je, inače, kratko radila u dva restorana sa po dvije Michelinove zvjezdice, u Berlinu i Bruxellesu i, kaže, stil kuhanja ne razlikuje se puno od naših restorana.
– Najveća razlika koju sam uočila jest što se u tim restoranima više nego kod nas inzistira na vrhunskim namirnicama, njihovoj kvaliteti i savršenoj svježini, neovisno o tome koliko to košta. To se, dakako, odražava i na konačnu cijenu. Michelinova zvjezdica donese i 50 posto više gostiju, ali za toliko nerijetko raste i cijena hrane – prepričava svoja iskustva naša sugovornica.
Gaf s restoranima koji ne rade
O značaju Michelinove zvjezdice rovinjskom Monteu dvojbi nema ni chef Mate Janković.
– To je definitivno velika stvar, a moglo bi se reći i poprilično iznenađenje. Mnogi su se kleli da se to u Hrvatskoj neće dogoditi još deset godina. U Monteu nisam jeo, ali sve što čujem od kolega govori mi da je zvjezdica zaslužena. Nije ju, inače, lako dobiti. Recimo, u Sloveniji, čija je gastronomija ukupno gledano ispred naše, još uvijek je nema nijedan restoran. Valja znati da Michelinovu zvjezdicu može dobiti i konoba, a dobio ju je, čini mi se u Kini, čak i jedan lokal s tzv. street hranom – kazuje Janković.
Smatra da će dolazak Michelina u Hrvatsku potaknuti kompetitivnost među ugostiteljima, ali i nova ulaganja.
– Jedino mi nije jasno kako im se dogodio takav gaf da na listu 34 preporučena restorana uvrste i neke koji ne rade. To je poprilična blamaža za nekog tko uživa toliko povjerenje tržišta – smatra Janković.
To je generalska zvjezdica
Michelinova lista s 34 preporučena hrvatska restorana sporna je i Andreju Barbieriju, koji uskoro otvara restoran u Zagrebu.
– Restoran koji dobije Michelinovu zvjezdicu sigurno je i zaslužuje i sve čestitke Monteu. To je nešto kao imati generalsku zvjezdicu i svi bi se, naravno, time htjeli okititi. Međutim, lista preporučenih restorana mi je upitna, na njoj, s jedne strane, nema nekih od naših najboljih restorana, a s druge mjesto je našla nekolicina onih koji uopće ne rade. Lista mi je nejasna i kad pogledamo geografsku rasprostranjenost objekata koji su se na njoj našli, samo istarski, zagrebački i dubrovački. Gdje je ostatak Dalmacije, sjeverna Hrvatska, a nedostaju i restorani istočne Istre. Nažalost, sličan je uzorak u još nekim vodičima pa zaključujem da se to, nažalost, nije slučajno dogodilo. Dio krivnje za tu, pa mogli bismo reći, nepravdu zasigurno snose i oni koji su s hrvatske strane sudjelovali u tom procesu – zaključuje A. Barbieri.
U krugovima naših poznatih kuhara doznajemo da se gaf s uvrštavanjem zatvorenih restorana Michelinu nije sad prvi put dogodio. Takav im se propust navodno potkrao i u Francuskoj te još nekim zemljama.
>>Kakva promocija za Hrvatsku! 'Uvjeren sam da je ovo samo početak'
>>Prva Michelinova zvjezdica u Hrvatskoj: Gosti dolaze u Hrvatsku zbog kvalitete, a ne cijena!