Za bračnu terapeutkinju Sinead Smyth iz East Bay Relationship Centra u Kaliforniji, COVID kriza dovela je, kao i kod mnogih parova, do zasićenja između nje i supruga s kojim je provela 22 godine. "Zapravo to neko vrijeme nismo ni shvaćali, jer nismo još bili potpuno 'pregorjeli', a i djeca su nam bila kod kuće", rekla je Smyth.
"Sada tek pomalo izlazimo iz te magle i sretna sam što imam znanje koje sam stekla kroz svoju terapeutsku obuku i kroz rad s parovima", dodala je i nabrojala neke navike koje ona i njezin suprug prakticiraju kako bi svoj brak održali 'živim'.
'Okretanje prema'
Smyth kaže da je najvažnija stvar koju ona i njezin suprug prakticiraju koncept "okretanja prema", što znači da kad jedna osoba pruži šansu za povezivanjem; npr. pitajući partnera kako mu je prošao dan; druga se osoba "okreće prema" odgovaranjem i uključivanjem partnera u svoj dan, umjesto da se okrene od njega i prekine razgovor.
"S COVID-om, umorom i iscrpljenošću, malo smo se odvojili jedni od drugih", kaže Smyth. "Počela bih se odvajati tako što bih pobjegla raditi... i ne primjećujući previše pokušava li on nešto ponuditi pa je jedna od stvari koju sam htjela učiniti bila ponovno se uključiti u suprugov život."
Mali pokazatelji ljubavi
Možda se čini očiglednim, ali i mali pokazatelji nježnosti i privrženosti također mogu mnogo doprinijeti, rekla je Smyth. "Čak i samo kuhanje kave za partnera kada znate da će rano ustati može značiti puno."
Naglasila je da i velike geste zasigurno mogu pomoći odnosima, no mali dosljedni trenuci mogu značiti mnogo više za održavanje zdravih odnosa.
Primjećivanje i izražavanje zahvalnosti
Smyth kaže da je primjećivanje i izražavanje zahvalnosti prema suprugu kad on učini neku ljubaznu gestu održalo njihov odnos zdravim. "To je u osnovi traženje onoga što vaš partner radi dobro i potvrda da to vidite, umjesto primjećivanja dobrog i ne spominjanja ili pak ne traženja dobrog nego traženja samo onog što radi pogrešno", kaže.
Ovaj savjet, dodaje Smith, stavlja naglasak na ono što funkcionira u vezi i ne znači da u njoj nema problema, ali parovima pomaže zadržati pozitivnu perspektivu.
Tjedni spojevi
Ona i suprug su, ispričala je, još otkako je najstariji sin napunio pet mjeseci, pronašli vrijeme za spoj jednom tjedno, a toga se drže i danas, 22 godine kasnije.
"Na tim spojevima ne pričamo o djeci i logistici. Postavljamo si velika pitanja poput: 'Gdje se vidiš za pet godina?'", kaže Smyth. "Trudimo se održati iskru, a ne dogovoriti poslove i zadatke."
Ona i njezin suprug nastavili su tu praksu i tijekom pandemije, čak i ako je spoj značio samo šetnju plažom. "Stvarno mislim da su male stvari te koje čine razliku, radije nego da svu svoju pozitivu čuvamo za jedno ili dva velika putovanja godišnje 'kada ćemo sve riješiti' jer nećemo", rekla je za Today.
Psiholozi otkrili kako se manje svađati s partnerom: Pomaže i odvojeno spavanje!